Adana'da Karataş Atık Su Arıtma Tesisi 1 yılda tamamlandı

Adana turizmi açısından büyük önem taşıyan Karataş ilçesinde, Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen ASKİ ekipleri, arıtma tesisini inşa etti.

Adana'da Karataş Atık Su Arıtma Tesisi 1 yılda tamamlandı

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, sahil ilçesi Karataş’ın en büyük sorunlarından biri olan arıtma tesisi sorununu çözdü. ASKİ’nin yapımına 2021’de başladığı Karataş Atık Su Arıtma Tesisi 1 yıl içinde tamamlandı ve hizmete girdi.

Bölgede temiz çevre için büyük önem taşıyan arıtma tesisinin faaliyete geçmesiyle, daha önce denize akan atık sular arıtılmaya başlandı.

Böylece insan, deniz canlıları ve doğa için zararlı olan atık sorunu ortadan kaldırıyor.

TURİZM AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Adana turizmi açısından büyük önem taşıyan Karataş ilçesinde, uzun yıllardır var olan su kirliliği ve koku problemine son vermek üzere, Başkan Zeydan Karalar’ın talimatıyla harekete geçen ASKİ ekipleri, dünyada bilinen en ileri biyolojik arıtma sistemlerinin kullanıldığı arıtma tesisini inşa etti.

ÇIKIŞ SUYU ZİRAİ SULAMADA KULLANILABİLECEK NİTELİKTE

Tamamlanan tesisi ziyaret ederek bilgi alan ve çalışmaları denetleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, çıkış suyunun temizliğini kontrol etti. Yapılan arıtma işlemiyle birlikte tesisin çıkış suyunun zirai sulamada kullanılabilecek nitelikte olması sağlandı.

Karataş Atık Su Arıtma Tesisi tasarlanırken deşarj yerinin hassas bölge olması nedeniyle çıkış su kalitesinin yükseltilmesi amacıyla Membran Biyoreaktör Atık Su Arıtma Prosesi tercih edildi. 17 bin metreküp kapasiteyle hizmet veren tesiste aynı zamanda kimyasal koku giderim ünitesi de yer alıyor.

Etiketler
Adana Turizm Zeydan Karalar