Alper Taşdelen, 8 yılını Kılıçdaroğlu'nun katıldığı toplantıda anlattı

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 8 yıllık görev döneminde gerçekleştirdiği hizmetleri ve yeni dönemde hayata geçireceği projeleri anlattı.

Alper Taşdelen, 8 yılını Kılıçdaroğlu'nun katıldığı toplantıda anlattı

Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen'in geride bıraktığımız 8 yılının ve yeni hedeflerinin tanıtıldığı toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın katıldı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, 8 yıllık görev döneminde gerçekleştirdiği hizmetleri ve yeni dönemde hayata geçireceği projeleri Çankaya'nın ödüllü parkı Zafer Park'ta düzenlediği etkinlikte anlattı.

"İleri, daima ileri" başlığıyla gerçekleşen toplantıda, Başkan Taşdelen, ilklerin ve rekorların Belediyesi Çankaya'nın geride bıraktığımız 8 başarı dolu yılı ve yeni dönem hedeflerini aktardı.

Çankaya Belediyesinin gurur tablosunun Çankayalılarla paylaşıldığı toplantıya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Elmadağ Belediye Başkanı Adem Barış Aşkın da katıldı.

Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü'nün sunumu ve Çankayalı üç gencin oluşturduğu grubunun klasik müzik dinletisi ile başlayan etkinlikte ilk sözü Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen aldı.

Bugün Çankaya için 8 yılın hesabını halkla vermek için bir araya geldiklerini vurgulayan Başkan Taşdelen, "Belediye insan demektir. Belediyecilik insana hizmet etmek demektir. Bugün burada insanımıza, Çankayamıza 8 yıldır nasıl hizmet ettiğimizin hesabının vereceğiz. 8 yıldır 'doğru belediyecilik' diyoruz. Doğru belediyecilik ranta değil halka hizmet etmektir. Doğru belediyecilik önce insan demektir. Dertlere derman olmaktır" dedi.

"ÇANKAYA'NIN HEDEFİ YÜKSEK"

Konuşmasının başında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda açıklanan İlçelerin Sosyo - Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması'na (SEGE) değinen Başkan Taşdelen Çankaya'nın gelişmişlik düzeyinde en büyük sıçramayı yapan ilçe olduğunu söyledi.

Taşdelen "2017 yılında 5 bin 300 puanda yer alan Çankaya, 2021 yılında 6 bin 900 puanla Türkiye'nin en gelişmiş ikinci ilçesi oldu. Birinci olan Şişli Belediyemizle aramızda 50 puan var. Hedefimiz yüksek. Size söz veriyorum 10'uncu yılımız dolmadan Çankaya Türkiye'nin en gelişmiş, en refah ilçesi olacak" diye konuştu.

2 MİLYAR 100 MİLYONU AŞKIN YATIRIM

Çankaya Belediyesi'nin borç almadan, kredi kullanmadan sadece kendi öz kaynakları ile 8 yılda yüzlerce yeni eser ve projeyi hayata geçirdiğini söyleyen Başkan Taşdelen şöyle devam etti:

"8 yılda, 90 yeni park yaptık. 670 bin 805 metrekare yeşil alan kazandırdık. İnşası devam eden ikinci Atatürk Orman Çiftliği olacak Bademlidere Kent Ormanı ve Parkımız ile bu rakam 1 milyon 500 bin metrekareye ulaşacak. 20 yeni Çankaya Evi açtık. Sayımızı 30’a ulaştırdık. 5 yeni kültür merkezi açtık. Sayımızı 7’ye ulaştırdık. 1,5 milyon insanı kültür ve sanatla buluşturduk. 7 yeni kreş açtık.

Çankaya'da kreş sayımız 12 oldu. Bu modern eğitim yuvalarından 8 bin 790 çocuğumuz faydalandı. 6 yeni bahar evi açtık. 7 yeni kütüphane açtık. Çankaya'da bir ilki gerçekleştirdik olimpik standartlarda 2 Kapalı Yüzme Havuzunu Çankaya'ya kazandırdık. Bülent Ecevit Buz Sporları Salonumuz, Aşık Veysel Engelsiz Yaşam Merkezimiz, Zübeyde Hanım Sosyal Tesisimiz, Bebek kütüphanemiz, 23 Nisan Çocuk evimiz, hepsi birer kent meydanına dönüşen pazaryerlerimiz hepsi Ankaralıların hizmetinde...

8 yılda insana dokunan, doğumundan ölümüne kadar her anında insanımızın yanında olan bir belediye inşa ettik. Ve bütün bunları tek kuruş borç almadan, kredi kullanmadan başardık. Halkın parasını halkımıza geri verdik. Çankaya Belediyesi İller Bankasından aldığı payı bütçesinin yüzde 30'una kadar düşürdü. Gelirlerini ve yatırımlarını ise arttırdı. 10 yılımızı doldurduğumuzda Çankayamıza 2 milyar 100 milyon Lirayı aşkın yatırımı gerçekleştirmiş olacağız. Bunu belediye bütçesini, belediyemizin büyüklüğünü 4 kat arttırarak başardık. Gurur duyuyoruz"

"YENİ DÖNEM, BÜYÜK YATIRIMLAR"

Çankaya Belediyesinin yeni dönemde hayata geçireceği projeler ve büyük eserlerin de müjdesini veren Başkan Taşdelen, "Yeni dönemde Alacaatlı, Keklikpınarı,Çayyolu, Mustafa Kemal, Kızılırmak Ahmet Taner Kışlalı, Beytepe, Ehlibeyt, İlkbahar, Söğütözü mahallelerimizde ve Amasra ve Safranbolu Kardeş Belediyelerimizde 13 yeni park yapacağız. 4 yeni Çankaya Evi, 5 pazaryeri, 3 kreş daha yolda... Yeni dönemde de en değerli arsamıza en kıymetli eserimizi inşa edeceğiz. Orkestra çukuru, galeri ve atölyeleriyle, sergi alanları ve salonlarıyla uluslararası standartlardaki yeni sanat merkezimiz Atatürk Kültür Merkezimizi de 29 Ekim 2023'te hep beraber hizmete açacağız"

"İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE ÖĞLE YEMEĞİ MÜJDESİ"

Çankaya Belediyesinin sosyal belediyecilik alanında tüm Türkiye'ye örnek olduğunu kaydeden Taşdelen " 8 yılda 3 bin 130 haneye Halk Kart verdik. 20 bin haneye Gıda Kart verdik. Bin 174 öğrenciye Çankaya’nın Filizleri projesi ile burs sağladık. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı kara kış yardımı projesi kapsamında hemen öğrencilerimize yemekhanemizi açtık. Her akşam yüzlerce üniversiteli öğrencimize akşam yemeği veriyoruz. Şimdiye kadar 250 bin üniversite öğrencisine akşam yemeği hizmeti verdik. Buradan bir müjde daha vermek istiyorum. Çankayamızda Eylül ayı itibariyle geliri en düşük, yoksul olan 35 mahallemizdeki 3 bin ilkokul öğrencimize öğle yemeği vereceğiz. Her öğlen yemekleri çocuklarımızın sıralarına gidecek. Velilerimiz öğlen yemeği için beslenmeye ne koyacağım diye düşünmeyecek, çocuklarımıza sıcak yemek vereceğiz" dedi.

"ÇANKAYA 4 KAT BÜYÜDÜ"

Çankaya'yı kendi öz gelirleri ile ayakta duran, sağlam bir mali yapıya kavuşturduklarını vurgulayan Taşdelen şunları söyledi: "8 yıldır liyakat ile borç almadan, kredi kullanmadan kendi öz

kaynaklarımızla çalıştık ve ürettik. 2014’te 554 milyon TL olan belediye bütçemizi 2022’de 2.170 milyon TL’ye ulaştırdık.Yani belediyemizi 4 kat büyüttük; 4 kat güçlendirdik. Herkes için çalıştık, kimseyi ayırt etmedik. Kadını, yaşlısı, çocuğu, genci, sokak hayvanları, engelsiz hayat isteyen, üretmek isteyen herkes için çalıştık, gücü yetmeyene el uzattık, kapılar açtık, yardımda bulunduk. Bugün burada geçtiğimiz 8 yılda Çankaya'yı bu noktaya taşıyan bütün yol arkadaşlarıma, Çankaya Belediyesi çalışanlarıma teşekkür ediyorum. İlkleri yaptık, rekorlar kırdık ve tüm bunları yaparken tek ilkemiz dürüst olmaktı. Hizmetin dürüst ve namuslu yapıldığını göstermek bizim boynumuzun borcu. İddialıyız; Biz Çankaya’yı her alanda yaşam kalitesi en yüksek ilçe yapacağız. Çünkü Çankaya için ... ileri, daima ileri diyoruz"

YILMAZ BÜYÜKERŞEN: ALPER BAŞKAN, GENÇ SŞYASETÇİLERE EN BÜYÜK ÖRNEKLERDEN BİRİ

Alper Taşdelen'in ardından söz alan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Çankaya'nın çalışmalarını yakından takip ettiğini söylerken, "Ülkenin kalkınması yerelden başlar. Ülkemizin geleceği için çalışkan genç siyasetçilere, genç belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Alper Başkan bu genç belediyecilere, genç siyasetçilere en güzel örneklerden biridir" diye konuştu.

"BİZİM ÖNCELİĞİMİZ TÜM TÜRKİYE'NİN ÇANKAYA GİBİ OLMASI"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da yaptıkları tüm çalışmalar için Başkan Taşdelen'e teşekkür etti.

Konuşmasında gençlere seslenen Kılıçdaroğlu "Sakın karamsarlığa kapılmayın. Sizin hayaliniz, gençlerimizin hayalleri bizim hedefimizdir. Bunu Çankaya'da görebilirsiniz. Bizim önceliğimiz çocukların yatağa aç girmediği bir ülke, bizim önceliğimiz her yerin Çankaya gibi olması, tüm Türkiye'nin Çankaya gibi olması" dedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yaşayan insanların mutlu olmasının öncelik olarak gördüklerini dile getirerek, “Bizim önceliğimiz parlamentonun gerçekten halkı temsil etmesi ve üzerindeki vesayetin kaldırılması” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında cumhuriyetimizi demokrasiyle kavuşturacağız” diyen Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin iyi yönetilmesini istiyorsanız, insanların kucaklaşmasını, barışmasını istiyorsanız bize katılın. Türkiye’de saygıyı, sevgiyi, huzuru beraber hayata geçireceğiz. Gençlerin hayalini gerçekleştirmek bizim hedefimiz” dedi. Önümüzdeki seçimin kaderini kadınlar ve gençlerin belirleyeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “7 buçuk milyon gencimiz ilk defa oy kullanacak. Onlar otoriter bir yönetimi demokratik yöntemlerle sonlandıracaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Tören, katılımcıların 8 yıl hatıra fotoğrafı çektirmesiyle son buldu.

Etiketler
Alper Taş Çankaya