Tunç Soyer Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Artan döviz kurları, sürekli yükselen açlık sınırı ve ekonomik krizin vatandaşımızın üzerine bindirdiği ağır yükün farkındayız. Elimizden geldiğince halkımızın yanında olabilmek adına, ocak sonuna kadar Halk Ekmek’e zam uygulanmayacak." ifadesini kullandı. 

2 LİRADAN 2,50 LİRAYA YÜKSELDİ

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ekmek ve Unlu Mamüller Grubu Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, önceki gün yaptığı açıklamada, artan girdi maliyetleri nedeniyle İzmir’de 200 gram olan ekmeğin 230 grama çıkarılarak ekmek fiyatının 2 liradan 2,50 liraya yükseldiğini açıkladı. Zamlı fiyat dün itibarıyla uygulanmaya başlandı. 

Sağır, 1 Temmuz’dan itibaren girdi maliyetlerinin yüzde 40  oranında arttığını ancak kendilerinin yüzde 20 zam yaptıklarını belirterek şunları söylemişti:

"FİYAT ARTTIRDIĞIMIZ ZAMAN SEVİNİRDİK AMA ŞİMDİ SEVİNEMİYORUZ"

“Bu zam geçici olarak bize bir can suyu oldu. Fırıncı esnafı olarak çok zor durumdayız. Temmuz ayında aldığımız un fiyatı 155 liraydı, şu anda 300-350 lira aralığında alıyoruz. Fiyat arttırdığımız zaman sevinirdik ama şimdi sevinemiyoruz, önümüzü geremiyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde her şey daha iyi olur. Allah ülkemize ve devletimize zeval vermesin.”