Süper Lig'in 20'nci haftasında Galatasaray'daki kötü gidişat sürerken kulübün efsane teknik direktörü Fatih Terim'in takımdaki görevine son verildi.

Galatasaray'da Divan Kurulu Üyesi de olan Fatih Terim ile yolların ayrılmasının ardından camiada tartışmalar sürüyor.

Galatasaray Başkanı Burak Elmas, NEF Stadyumu'nda basın mensuplarının karşısına çıkarak ayrılığa dair merak edilenleri kendi cephesinden yanıtladı.

Burak Elmas, Fatih Terim'in tazminat talebinin olmadığını da basın mensuplarının soruları üzerine açıkladı. 

Burak Elmas, "Tazminat konusunda hocamızın bir talebi olmadı. Burada bizim kontrat için elimizden geleni yapacağımızı söyledim. Hocamız da, benim beklentim dahilinde, Galatasaray'dan asla böyle bir talebi olmayacağını söyledi. Biz yola çıkarken de boş sözleşmeye imza atmıştık." ifadelerini kullandı. 

Florya'da takıma veda eden Fatih Terim, "Ben bir proje için her şeyi riske ettim. Böyle anlaşmıştık ama yarı yolda bırakıldım. Sizin her şeyi başarabileceğinizi biliyorum. Kırdığım kim varsa hakkını helal etsin" ifadelerini kullanmıştı. 

Burak Elmas'ın İmparator lakaplı Türkiye futbolunun ve Galatasaray'ın efsane teknik direktörü Fatih Terim hakkında açıklamaları şöyle oldu:

"GALATASARAY FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR BİR TOPLUMDUR"

Son günlerde çok fazla doğru olmayan haberlerin etrafta yayılması ve bu haberlerin Galatasaray'a zarar vermek için kullanılmaya başlaması... Bu sebeple bütün sorularınıza doğrularla cevap vereceğim. Galatasaray'da başkanlık sistemi vardır. Tartışılır ve sonunda başkan karar verir.

Galatasaray, fikri hür, vicdanı hür bir toplumdur. Değerlerinde her şeyi sorgulamak ve eleştirmek vardır. Fakat Galatasaray'ın değerlerinde aynı zamanda bir üslup vardır. Bu üslup bizim için çok önemlidir. Bizi diğer kulüplerden ayıran budur. Sorgulara ve eleştirilere saygıyla yaklaşan bir başkanım. Yönetim kurulu arkadaşlarım da aynı değerleri benimle birebir paylaşıyorlar.

"FATİH TERİM İLE YOLLARIMIZI AYIRMAMIZ GALATASARAY'A YAKIŞIR BİÇİMDE OLDU"

Bence hiç olaylı olmadı. Fatih hoca benim çok sevdiğim bir kişi, çok iyi bir Galatasaraylı ve teknik direktör.

Bu konuda birlikte çalıştığımız gibi Fatih Terim'le yollarımızı ayırmamız, Galatasaray'a yakışır şekilde oldu. Sonuçta ben başkanım ve nihai kararı veririm.

"HOCAMIZ GÖREVDEYKEN GÖRÜŞMEDİK"

Hocamız görevdeyken, başka bir hoca ile görüşmedik. Galatasaray başkanının, futbol paydaşlarıyla ilişkisi olması ve sürekli görüşmesi son derece normaldir. Ben, birçok kulüp başkanıyla ve teknik direktörle görüşüyorum.

Bunu Fatih Terim için söylemiyorum, başkası görevde olsa da aynı şekilde.

Ben ve arkadaşlarım önemli projelerle üyelerin önüne çıktık. Bize 3 sene için teveccüh gösterildi. 9-10'dan fazla arkadaşımız sabah akşam çalışıyorlar. Anlaşmazlıklar olabilir, yönetimden ayrılan arkadaşlarımıza saygı duyuyorum.

"DOĞRU BİLDİĞİM KARARLARI ÜZÜLEREK DE OLSA ALMAK ZORUNDAYIM"

Stratejimizden asla vazgeçmiyoruz. Biz yola çıkarken Galatasaray'ın stratejilerini oluşturmaya çalıştık. Yarın biz de ayrılsak bu stratejiler devam edecek. Kişi bazlı değerlendirmek hata olur. Bu stratejiler, hem benden hem de herkesten daha önemli.

Hem hocamızla, hem de yönetimden ayrılan arkadaşlarımızla çok ciddi bir sevgi bağımız var. Omuzlarımda arkadaşlarımla birlikte çok ağır bir yük var.

Kişilere sevgimiz üzerinden karar alamayız. Ben çok iyi bir Galatasaraylı olmaya çalışıyorum. Ben de üzülüyorum. Ben zor kararları almak için buradayım. Galatasaray için doğru bildiğim kararları, bazen içim acıyarak da, üzülerek de olsa almak zorundayım.

FATİH TERİM VE BURAK ELMAS GÖRÜŞMESİ: "BENİ VE HOCAMIZI İLGİLENDİRİR"

Sevgili hocamızla yaptığım görüşmeyi, kendi ekip arkadaşlarım dahil kimseye anlatmadım şu ana kadar. Birçok çıkan haber gerçeği yansıtmıyor.

Hocamızla çok samimi bir konuşma yaptık. Bu konuşma beni ve hocamızı ilgilendirir.

FATİH TERİM'E TAZMİNAT ÖDENECEK Mİ?

Tazminat konusunda hocamızın bir talebi olmadı. Burada bizim kontrat için elimizden geleni yapacağımızı söyledim. Hocamız da, benim beklentim dahilinde, Galatasaray'dan asla böyle bir talebi olmayacağını söyledi. Biz yola çıkarken de boş sözleşmeye imza atmıştık.

"FATİH HOCA İLE KARARI KARŞILIKLI VERDİK"

Fatih Terim'i bir seçim vaadi olarak konumlamak, hem hocaya, hem üyelere saygısızlık olur. Benim vaadim projelerimdi. O projelerin de sonuna kadar arkasındayım. Stratejimizin başarıya kavuşacağına hala eminim.

Tercihim Fatih hoca oldu ama benim seçimdeki vaadim Galatasaray için yapmak istediğim projelerdi ve bunun için çabalıyoruz. Saha sonuçlarını kimse garanti edemez.

Fatih Hoca ile kararı karşılıklı verdik. Ama Galatasaray adına iradeyi ben koydum ortaya. Ben de bir taraftarım. Taraftarlarımızı da son derece anlıyorum. Sahadaki sonuçlara verdikleri tepkileri de anlıyorum, saygı duyuyorum. Bu sonuçlardan biz de memnun değiliz. Uzun vadeli stratejilerimizden vazgeçmeyeceğiz.