TİP başörtüsü düzenlemesine 'hayır' diyecek

Başörtüsüne ilişkin Anayasa değişiklik teklifine karşı tutumunu belirleyen ilk muhalefet partisi TİP oldu. TİP, AK Parti’nin teklifine ‘hayır’ diyeceğini açıkladı.

TİP başörtüsü düzenlemesine 'hayır' diyecek

AKP iktidarının başörtüsüne ilişkin Anayasa değişiklik teklifine karşı tutumunu netleştiren ilk muhalefet partisi Türkiye İşçi Partisi (TİP) oldu. TİP, başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliğine ‘hayır’ diyeceğini açıkladı, tüm kamuoyunu teklifi reddetmeye çağırdı.

“Saray iktidarının Anayasa değişikliği teklifine hayır” başlığı ile yapılan yazılı açıklamada, “Koltuk ve seçim hesapları uğruna anayasadaki laiklik ilkesinin aşındırılmasını kabul etmiyoruz. Keyfi yönetimini kalıcılaştırmak adına anayasadaki temel ilkeleri çiğnemekte beis görmeyen, işine gelmeyen mahkeme kararlarını uygulamayan ve kanun önünde eşitlik ilkesini hiç olmadığı kadar aşındıran AKP iktidarının toplumun bütününü ilgilendiren bir konuda anayasa değişikliği önerme meşruiyeti bulunmamaktadır. Söz konusu anayasa değişikliği önerisi, ülkemizin gerçek sorunları karşısında söyleyecek hiçbir sözü kalmamış AKP iktidarının nefret söylemi ve din istismarı ile, hukuku araç haline getirerek siyasi çıkar sağlama arzusunun bir ürünüdür” denildi.

‘İKTİDARLA HERHANGİ BİR KONUDA YAN YANA DURMAK HALKA DÖNÜK SALDIRILARIN PARÇASI OLMAKTIR’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen cezaya da değinilen açıklamada, “Yargının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili kararı bir kez daha gösterdi ki iktidarla değil anayasa yapmak, herhangi bir konuda yan yana durmak dahi halka dönük saldırıların parçası olma sonucunu doğuracaktır” ifadeleri kullanıldı.

'KAMU HİZMETLERİNDE KİMLİĞİ TESPİT EDİLEMEYEN GÖREVLİLERİN VARLIĞINI BERABERİNDE GETİREBİLİR'

Anayasa’nın, bir dini inancın bir yorumunu öne çıkaracak şekilde atıflar içermesinin toplumsal yaşam açısından telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı belirtilen açıklamada, “24. Maddede yapılması öngörülen değişiklikte, bireysel özgürlüğün temel unsurlarından biri olan kıyafetin, bir dini inanca mensup olanları güvence altına alacak, diğerlerini yok sayacak şekilde tanımlaması ayrımcılığın en açık ifadesidir. Ayrıca, anayasaya eklenmesi öngörülen ifadeler, dini inanç bahanesiyle kamu hizmetlerinde kimliği tespit edilemeyen görevlilerin varlığını veya bugünden tahmin edilemeyecek pek çok farklı uygulamayı beraberinde getirebilir” denildi.

‘TOPLUMUN BİR KESİMİNİN “SAPKIN” OLARAK NİTELENDİRİLMESİNİ REDDEDİYORUZ’

Aile maddesinde yapılmak istenen değişikliğin LGBTİQ+’ları yok sayma girişimlerinin devamı niteliğinde olduğu vurgulanan açıklamada, “Bu yurttaşlarımızın özgürlük taleplerini kalıcı olarak engelleme yönünde atılmak istenen bir adımdır. Anayasa değişiklik teklifinin gerekçesinde toplumun bir kesiminin ‘sapkın’ olarak nitelendirilmesini de reddediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

‘TÜM KAMUOYUNU TEKLİFİ REDDETMEYE ÇAĞIRIYORUZ’

Her iki değişiklik talebinin de din ve cinsel kimlikler üzerinden halkın kutuplaştırılmasına neden olacağı ifade edilen açıklamada, “Cumhur İttifakı partilerinin gündeme getirmiş olduğu Anayasa değişiklik teklifine “Hayır” dediğimizi şimdiden ilan ediyoruz. Tüm kamuoyunu, iktidarın toplumu inançlar ve cinsel kimlikler ekseninde kutuplaştırmaya çalışan, halkın ve kadınların gerçek sorunlarının konuşulmamasına hizmet eden bu teklifi reddetmeye çağırıyoruz” denildi.

Etiketler
Muhalefet