Millet İttifakı'nı oluşturan 6 partinin seçim ittifakı protokolü YSK'ya sunuldu

Altı muhalefet partisinin oluşturduğu Millet İttifakı, seçim ittifakı için hazırladığı protokolü Yüksek Seçim Kurulu'na sundu. CHP'li Muharrem Erkek burada yaptığı açıklamada; güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakat metninin temel ortak ilke olduğunu hatırlattı.

Millet İttifakı'nı oluşturan 6 partinin seçim ittifakı protokolü YSK'ya sunuldu

Millet İttifakı'nı oluşturan siyasi partiler CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti'nin seçim ittifakına ilişkin protokolü, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'na sunuldu.

YSK BAŞKANI AHMET YENER'DEN MİLLET İTTİFAKI TEMSİLCİLERİNE KALEM HEDİYESİ

Partilerin genel başkanlarının imzalarını taşıyan protokol, CHP adına Muharrem Erkek, İYİ Parti adına Şenol Sunat, DEVA Partisi adına İdris Şahin, Saadet Partisi adına Bülent Kaya, Demokrat Parti adına Serhan Yücel, Gelecek Partisi adına Ayhan Sefer Üstün tarafından, YSK Başkanı Ahmet Yener'in hediye ettiği kalemlerle imzalanarak, YSK Başkanlığı'na sunuldu.

YSK Başkanlığı önünde açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 6 partinin seçim ittifakı protokolünü sunduklarını bildirdi.

İttifaktaki partilerin, 2021 Eylül'den bu yana birlikte çalıştıklarını belirten Erkek, "Güçlendirilmiş parlamenter sistem mutabakat metnimiz, 84 maddeyi kapsayan anayasa değişikliği önerimiz, ortak politikalar mutabakat metnimiz, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş yol haritamız ve belirlediğimiz ilkeler ışığında Millet İttifakı olarak, 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimine katılacağız." diye konuştu.

Seçimlerde sadece iktidarın değişmeyeceğini, büyük bir zihniyet değişimini de hep birlikte yaşayacaklarını savunan Erkek, şöyle devam etti:

"Amacımız, yeni bir siyaset kültürüyle yeni bir yönetim anlayışıyla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının başında Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul ederek özgürce yaşamak, refahı sağlamak, her bireyin, her yurttaşın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesini temin etmektir. Bu amaçla bir araya geldik ve bu amaçlarla belirlediğimiz tüm mutabakat metinleri ve ilkelerimiz ışığında Millet İttifakı olarak hazırız. Seçim ittifakımızı da Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığımıza sunduk."

"MİLLET İTTİFAKI 6 SİYASİ PARTİDEN OLUŞUYOR"

Bir gazetecinin, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun HDP'yi ziyareti sonrası ılımlı mesajlar verildiği, HDP'nin ittifakın neresinde yer alacağı"na ilişkin sorusunu cevaplayan Erkek, "Bizim ittifakımız burada, Millet İttifakı 6 siyasi partiden oluşuyor." diye konuştu.

İYİ Partili Sunat da "Bugün Millet İttifakı'nın protokolünü 6 siyasi partinin temsilcileri olarak getirdik. Konu bu." ifadelerini kullandı.

MİLLET İTTİFAKI'NIN PROTOKOL METNİNDE DEMOKRATİK TÜRKİYE İNŞASI VURGUSU

Millet İttifakı’nın YSK’ya sunduğu metinde “Bizler altı siyasi parti olarak, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmak, adaleti tesis etmek, farklılıklarımızı zenginlik kabul ederek bir arada özgürce yaşamak, toplumsal huzuru ve barışı sağlamak, tüm vatandaşların insan onuruna yaraşır bir hayat sürmesini güvence altına almak, çoğulcu, demokratik bir Türkiye inşa etmek ve gelecek nesillere bu değerleri emanet etmek için bir aradayız” denildi.

Altı genel başkanın imzasının taşındığı metin, şöyle devam etti:

“Geniş bir toplumsal mutabakatla her türlü vesayetten uzak, darbe hukukundan arınmış. gücünü milletten alan, güçlendirilmiş parlamenter sistem temelinde bir anayasa değişikliği önceliğimizdir. Bu doğrultuda kuvvetler ayrılığını esas alarak gerekli denge ve denetim mekanizmalarını hızla kuracağız. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını kesin olarak sağlayacak, düşünce, ifade, örgütlenme ve basın özgürlüğünü güvence altına alacak, sivil toplum üzerindeki her türlü baskıya son vereceğiz.”

 
 
 
 
 
Etiketler
Millet İttifakı CHP Kemal Kılıçdaroğlu İYİ Parti 2023 seçim 2023 cumhurbaşkanı adayları