Ali Babacan: Altılı Masa, Erdoğan’ın korkulu rüyası haline geldi

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayını çalışmaların tamamlanmasının ardından açıklayacağına vurgu yaptı, “Altılı Masa Erdoğan’ın korkulu rüyası haline geldi” dedi.

Ali Babacan: Altılı Masa, Erdoğan’ın korkulu rüyası haline geldi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, KRT TV'de Savaş Kerimoğlu'nun sunduğu Ana Haber’in konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesi için gittiği Endonezya’da NATO liderleri toplantısına davet edilmemesini değerlendiren Babacan, “(NATO Toplantısı) Davet edilsin, koşa koşa havaalanından geri döner. Davet edilsin; kalkmış uçağını indirir. Koşa koşa katılır o toplantıya. Dünya liderleriyle yan yana fotoğraf verip ‘Ben dünya lideriyim’ havasını içeriye pompalamaya çalışıyor. Davet edilmediği belli” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin güvenlik ve savunma konusunda tam üye olduğu bir yapıdan bu şekilde izole edilmeye çalışılmasının, bazı toplantılara çağrılmamasının dikkat edilmesi gereken bir husus olduğuna vurgu yapan Babacan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

'ÇÖKMÜŞ BİR DEVLET YAPISI'

Türkiye’ye olan güven kaybının en önemli işaretlerinden birisi. Böyle önemli bir toplantı var: Mesele Rusya, NATO, Polonya, Ukrayna… Söyleme bakarsanız Türkiye’siz hiçbir şey yürümüyor. Pratik yok… Yeri yerinden oynatması lazım Türkiye’nin. Bizim şu anda Endonezya’da büyükelçimiz yok. Afrika’da bir ülkeden bir büyükelçiyi geçici olarak görevlendirmişler, G20 toplantısında bulunsun diye. Şu devlet sistemine bakın ya. Gerçekten çökmüş bir devlet yapısından bahsediyoruz. Endonezya gibi dünyada en çok Müslümanın yaşadığı ülkeden bahsediyoruz. Böyle bir ülkede Türkiye’nin nasıl bir büyükelçisi nasıl olmaz?”

'ORTAK ADAYIMIZLA BERABER İKTİDARI DEVRALIP ÜLKEYİ YÖNETECEĞİZ'

Altılı Masa Sayın Erdoğan’ın korkulu rüyası haline geldi. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilki gerçekleştirip altı parti beraberce tüm politikalarda uzlaşarak seçimden sonra ülkeyi nasıl yöneteceğimizi ve neler yapacağımızı seçimden önce kararlaştırarak seçime doğru gidiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak ortak adayımızla beraber iktidarı devralıp ülkeyi yöneteceğiz.

'ADAYIMIZI ÇALIŞMALARIMIZ BİTTİKTEN SONRA AÇIKLAYACAĞIZ'

Biz cumhurbaşkanı adayına karar vermek için oturmuyoruz. Cumhurbaşkanı adayımızı çalışmalarımız bittikten sonra açıklayacağız. Geçiş sürecinin yol haritasını bitireceğiz. Seçimlerden sonra kurulacak hükûmetin programını bitireceğiz. Ondan sonra ortak adayı konuşmaya başlayacağız.

'SİZİN ANAYASA TEKLİFİNİZ NEREDE?'

Türkiye’de ilk defa altı parti tam bir mutabakat içerisinde anayasa teklifi hazırladı. 28 Kasım’da da Türkiye’ye bunu duyuruyoruz. Biz üretiyoruz ama öbür tarafta bir üretim yok. Sayın Erdoğan’a, Sayın Bahçeli’ye soruyorum: Sizin yeni anayasa teklifiniz nerede? 2 yıl önce açıkladınız. Haydi, ortaya koyun bakalım bir şeyler. Yeni, komple anayasayı bırakın bir iki maddelik değişiklik için kıvranıyorlar. Altı partiden herhangi birisinin parlamenter sistemin altına imza attıktan sonra dönüp dolaşıp gidip de şu andaki hükûmetin peşinden koşacak hali yok. Böyle bir şey işin tabiatında yok. Sayın Erdoğan bazı partilerin teşkilatlarına ve tabanlarına hitap etmeye çalışıyor.

'İÇİŞLERİ BAKANI’NI REFERANS ALIP ADIM ATMAYIZ'

Kusura bakmasın kimse ama Türkiye’nin bugünkü içişleri bakanını referans alıp onun söylediklerine güvenip hiçbir adım atmayız. Böyle bir şey yok. Terör konusunda cumhurbaşkanı ABD’ye teşekkür ediyor. Biz ona mı güveneceğiz, yoksa İçişleri Bakanı’nın ‘ABD’nin taziyesini kabul etmeyeceğiz’ demesine mi? Bu kadar yanıltıcı bilginin çok olduğu bir ortamda kimse kusura bakmasın bugünkü hükûmet kaynaklarının verdiği her bilgiyi özel süzgeçten geçiriyoruz.

Etiketler
DEVA Partisi Ali Babacan Altılı masa