Akşener'de Taliban'a sert tepki: 'Bu insanlık suçunu asla kabul edemeyiz'

İYİ Parti lideri Akşener, Taliban'ın üniversitelere kadın öğrencilerin girmesini yasaklamasına “Hangi rejim, din, aidiyet, mezhep, ideoloji ve hangi gerekçeyle olursa olsun; kadının bedeninin ve benliğinin çiğnendiği, sömürüldüğü bir düzen sorgulanmaya mahkûmdur” diyerek tepki gösterdi.

Akşener'de Taliban'a sert tepki: 'Bu insanlık suçunu asla kabul edemeyiz'

Afganistan'da Taliban geçici hükümetinin Yüksek Öğretim Bakan Vekili Nida Muhammed Nedim, 22 Aralık'ta Afganistan Devlet Televizyonunda katıldığı bir programda, üniversitelerde kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınmasına örtünme, karma eğitim, seyahatler ve konaklama gibi konularda gördükleri sorunları gerekçe göstermişti.

MERAL AKŞENER'DEN TEPKİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Taliban’ın kız öğrencilerin eğitimlerini yasaklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Taliban’ı “Kadınları köle olarak gören ucube anlayış” olarak nitelendiren Akşener, bu anlayışın, “Afganistan’da kız çocuklarının okula gitmesini yasaklaması ve bunu yüce dinimizi alet ederek meşrulaştırmaya çalışmasını en sert şekilde” kınadı.

''KADIN YÜKSELMEZSE ALÇALIR VATAN''

Twitter’dan “Bu insanlık suçunu asla kabul edemeyiz” ifadelerini kullanan Akşener, "Kadın yükselmezse alçalır vatan’ sözlerinden aldığımız ilhamla, bizler biliyoruz ki; hangi rejim, din, aidiyet, mezhep, ideoloji ve hangi gerekçeyle olursa olsun; kadının bedeninin ve benliğinin çiğnendiği, sömürüldüğü bir düzen sorgulanmaya mahkûmdur” dedi.

''HÜRRİYET KADINLARIN OMUZLARINDA YÜKSELİR''

Akşener şöyle devam etti:

''Çünkü; İran’da Mahsa Amini kızımızın katledilmesine verilen toplumsal tepki de göstermektedir ki; hürriyet kadınların omuzlarında yükselir. İstibdat ise kadınların acılarından beslenir. İşte bu zulme karşı kadınların yanında dimdik durmak, bir medeniyet vazifesidir.''

Etiketler
Meral Akşener Afganistan Taliban İYİ Parti