Akşener etki etmemek için salondan çıkmış: İYİ Parti'de milletvekilleri ikiye bölündü

Geçtiğimiz gün CHP’nin işbirliği önerisini reddeden İYİ Parti'den yeni detaylar gelmeye başladı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in oylamaya etki etmemek için salondan çıktığı öğrenilirken, milletvekilleri de ikiye bölündü.

Akşener etki etmemek için salondan çıkmış: İYİ Parti'de milletvekilleri ikiye bölündü

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e “işbirliği” teklifinin ardından önceki gün gerçekleştirilen İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısındada neler konuşulduğu merak konusu oldu.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu'nun haberine göre, toplantıda Akşener, önce sabah saatlerinde başkanlık divanı ile milletvekillerinin görüşlerini ve il, ilçe toplantılarında kendisine aktarılan görüşleri ayrıntılarını kurmaylarıyla paylaştı.

İYİ Parti Başkanlık Divanı ile milletvekilleriyle gerçekleştirilen toplantıda milletvekillerinin yarısının “CHP ile işbirliği yapılması” yönünde kararını dile getirdiği öğrenildi.

GİK toplantısında “Akşener’in “oylamaya etki etmemek için, salondan dışarıya çıktığı” ifade edilirken, oylamada “İşbirliği yapılmasın” kararının ise 35’e 14 oyla alındığı öğrenildi.

Oktay Vural, Şükrü Kuleyin, Rıdvan Uz, Naci Cinisli, Burak Akburak, Tolga Akalın, Metin Ergün, Buğra Kavuncu gibi isimlerin “seçimlere hür ve müstakil girilmesi gerektiği kararını desteklediği” ifade edilirken, “İşbirliğini savunan GİK üyelerinin de bunun yalnızca İstanbul ve Ankara üzerinden yapılması gerektiğini savundukları” kaydedildi.

‘İBRET ALMADILAR’

Toplantı sırasında CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın’ın, bir televizyon kanalındaki “İYİ Parti bizimle belli seçim çevrelerinde işbirliği yapmak isterse bunu oturup, düşünürüz” şeklindeki sözlerinin GİK üyelerince tepki gördüğü de kaydedildi. GİK üyelerinin “Bu aslında ‘Biz işbirliği istemiyoruz’ demek. ‘Yalandan size teklif getirdik. Topu size atmış olacağız, ihalesi de size kalacak’ demek. Neyi düşüneceksin? Sonuçta batı yakasında değişen bir şey yok. Yaşananlardan ibret almadılar” ifadelerini kullandıkları da öğrenildi.

‘CUMHUR’A DESTEK’

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, CHP’nin işbirliği teklifini reddeden İYİ Parti’ye GİK toplantısı öncesi yaptığı çağrısını yeniledi. Özdağ, “Eğer İYİ Parti, Zafer Partisi ile seçim işbirliği oluşturmaz ise CHP’den ayrılma adımı Cumhur İttifakı’na açık destek ile sonuçlanacaktır” dedi.

Etiketler
İYİ Parti