AKP'li ilçe belediyesi görmezden gelince İBB, istismarın göbeğindeki İsmailağa'ya ait vakfın kaçak yapısını mühürledi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe'deki kaçak yapısı AKP'li belediye tarafından görmezden gelindi. İBB İmar Müdürlüğü, çocuğa cinsel istismarın odağında olan vakfın yapısını ilçe belediyesinin sorumluluklarını yerine getirmemesi üzerine mühürledi.

AKP'li ilçe belediyesi görmezden gelince İBB, istismarın göbeğindeki İsmailağa'ya ait vakfın kaçak yapısını mühürledi

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.'nin 6 yaşında imam nikâhı ile evlendirilmesi ve cinsel istismara maruz bırakılmasıyla ilgili tartışmalar Türkiye gündeminde yerini korurken mağdur çocuk yerine tarikatları savunanlara yönelik ülkenin demokratik çevrelerinin mücadelesi sürüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü ekipleri, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi. 5 Blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi.

İLÇE BELEDİYESİ GEREĞİNİ YAPMADI

İBB İmar Müdürlüğü, 25 Şubat 2022 tarihinde Sancaktepe Belediyesine kaçak yapının denetimi ve gereğinin yapılması için yazı yazdı. 3 ay süre geçtiği halde ilçe belediyesinden yanıt alınamadı. İBB İmar Müdürlüğü 6 Haziran 2022’de yeni bir yazıyla ilçe belediyesine sorumluluğunu tekrar hatırlattı. 4 Ağustos tarihinde İBB’ye yanıt gönderen Sancaktepe Belediyesi, işlemlerin devam ettiğini bildirmekle yetindi. İBB İmar Müdürlüğü 7 Eylül 2022 tarihinde yapının ruhsatına ve mevzuata uygun hale getirilmesi için son bir resmi yazıyla Sancaktepe Belediyesi’ne sorumluluğu hatırlatıldı.

KAÇAK KÜLLİYE İSKANI ALINMADAN KULLANILMAYA BAŞLANDI

3 aylık yasal süre boyunca kaçak yapıya ilişkin herhangi bir işlem yapılmayınca İBB İmar Müdürlüğü ekipleri, mülkiyeti Hiranur Vakfına ait Sancaktepe Mahallesi, Abdurrahmangazi Mahallesi, 8905 ada, 3 parselde bulunan yapıya giderek henüz iskanı alınmadığı halde kullanılmaya başlanan ruhsatsız kaçak yapıyı, ‘Yapı Tatil Tutanağı’ ile mühürledi.

AKP'li ilçe belediyesi görmezden gelince İBB, istismarın göbeğindeki İsmailağa'ya ait vakfın kaçak yapısını mühürledi - Resim : 3

BUNDAN SONRA NE OLACAK ?

Mühürleme kararı İBB encümenine gönderilecek, ruhsat sahibine para cezası kesilecek. Kaçak yapının yıkılması için sorumlularına 1 ay süre tanınacak. Bu süre içinde herhangi bir işlem yapılmazsa, kaçak yapı İBB ekipleri tarafından yıkılacak.

AKP'li ilçe belediyesi görmezden gelince İBB, istismarın göbeğindeki İsmailağa'ya ait vakfın kaçak yapısını mühürledi - Resim : 4

Etiketler
Hiranur Vakfı İsmailağa İsmailağa Cemaati Sancaktepe