ABD ara seçimlerinde senatoyu Demokratlar kazandı; Cumhurbaşkanı Erdoğan senatoyu Cumhuriyetçilerin kazanmasını istemişti

ABD'de 8 Kasım'da yapılan ara seçimlerin oy sayımları bazı eyaletlerde halen sürerken, Senato kanadında çoğunluk Demokratlara geçti. Erdoğan, ara seçimlerle ilgili "Senato'yu Cumhuriyetçiler alırsa işimiz kolaylaşır" açıklamasında bulunmuştu.

ABD ara seçimlerinde senatoyu Demokratlar kazandı; Cumhurbaşkanı Erdoğan senatoyu Cumhuriyetçilerin kazanmasını istemişti

Dünyanın yakından takip ettiği ABD ara seçimlerinde sonuçlar netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen gün yaptığı açıklamada tarafını Cumhuriyetçilerden yana seçerek "Senato'yu Cumhuriyetçiler alırsa işimiz kolaylaşır" ifadelerini kullandı.

Ancak gelen sonuçlar, Erdoğan'ın temennilerini boşar düşürdü.

NEVADA’DA DEMOKRATLAR KAZANDI

8 Kasım'da yapılan Kongre ara seçimlerinde sonuçların halen belli olmadığı bazı eyaletlerde oy sayımı kritik bir şekilde devam ediyor.

Son olarak Kongre'nin Senato kanadı için bütün gözlerin çevrili olduğu Nevada'da Cumhuriyetçi aday Adam Laxalt yarışı az farkla önde getirirken, Demokrat rakibi Catherine Cortez Masto son oyların sayımıyla seçimi kazandı.

Nevada'da Demokrat Catherine Cortez Masto'nun kazanmasıyla Cumhuriyetçilerin Senato'da çoğunluğu elde etme ihtimali kalmadı.

Şu an itibariyle Senato'da Cumhuriyetçilerin 49, Demokratların 50 koltuğu var.

TEMSİLCİLER MECLİSİ İÇİN YARIŞ SÜRÜYOR

Temsilciler Meclisi'nde ise şu ana kadar 211 koltuğu garantileyen Cumhuriyetçiler, yarışı 203 koltuğa ulaşan Demokratların önünde götürüyor. Ülke genelinde 21 bölgede oy sayımı devam ederken, 435 üyeli Temsilciler Meclisinde çoğunluk için partilerin 218 rakamına ulaşması gerekiyor.

GEORGIA SEÇİMLERİ BELİRLEYİCİ OLABİLİR

Diğer yandan Georgia'da 6 Aralık'ta ikinci tur seçimleri yapılacak, bu seçimler tamamlanana kadar çoğunluğun kimde olduğu netleşmeyebilir.

Bu durumda Georgia'da Cumhuriyetçiler kazanırsa, bu parti çoğunluğu sağlamak için gerekli sayıya ulaşıp Kongre'nin bu kanadında çoğunluğu ele geçirecek.

Ancak Georgia'da Demokrat adayın kazanması durumunda, Senato'daki denge 50'ye 50 olacak. Bu durumda da ABD Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris, Senato Başkanlığı sıfatıyla dengeyi bozacak ve Senato'nun çoğunluğu Demokratlarda kalacak.

Ülkede 8 Kasım'da düzenlenen seçimlerde halk, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 sandalyeli Senato'daki 35 koltuk için sandık başına gitti. Senato'daki 6 yıllık süresini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat, seçimlere girmedi.​​​​​​​​​​​​​​

Etiketler
Recep Tayyip Erdoğan Muş NATO Seçim