'CHP kalesinin ittifaka dahil edilmesi düşündürücü'

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Bodrum'da CHP - İYİ Parti ittifakını değerlendirdi.

'CHP kalesinin ittifaka dahil edilmesi düşündürücü'

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün yazısı şöyle:

Millet İttifakı'nın amacı, Cumhur İttifakı'nı küçültmek ya da geriletebilmek. Turizm merkezi Bodrum'da, seçim yarışında gelinen noktaya bakıldığında İYİ Parti ve CHP'nin görece güçlü adaylarının, ittifakın amacına değil de kendi siyasi ikballeri için bir çalışma yürüttüğü izlenimine yol açıyor. Bu durum, ülke genelinde amaçlanan diğer ittifakın gerilemesine hizmet etmeyeceği noktasına gelmiş görünüyor.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde CHP tabanında önemli bir rahatsızlık var. Son seçimlere baktığımızda Millet İttifakı'nın oy oranı yüzde 65,59 olurken, Cumhur İttifakı yüzde 21,62'de kalmıştı. Oyların partilere göre dağılımında CHP'nin yüzde 51, AKP'nin yüzde 16,51, İYİ Parti'nin yüzde 14, HDP'nin yüzde 12,23, MHP'nin ise yüzde 5,11 olduğunu görüyoruz. Referandum sonuçlarına da bakalım: Referandumda “Hayır” oyları yüzde 80'e ulaşırken, “Evet” diyenlerin oranı ise yüzde 20'de kalmıştı. 2014 yerel seçiminde de CHP adayı Mehmet Kocadon oyların yüzde 50,83'ünü almıştı.

CHP'NİN KALESİ AMA…

Resmen açıklanmamakla beraber ittifakın adayı olarak İYİ Parti'den Mehmet Tosun'un adı geçiyor. Tosun, 2009 seçiminde MHP'den başkan adayı olmuş, Mehmet Kocadon'la yarışmıştı. Gelişmeleri yakından izleyen bir siyasetçi Bodrum'da yaşanan gelişmeyi şöyle anlattı:

“Mehmet Tosun ve Mehmet Kocadon'u değerlendirdiğimizde, onların isimlerine duyulan tepki nedeniyle, ittifaktan ciddi oy kopması olur. Bu durum, Cumhur İttifakı'nın gerilemesi bir yana, daha da büyümesi sonucunu doğurabilir. Yani bu isimler ittifakın sorunlarını çözmüyor daha karmaşık hale getiriyor.

Bodrum'da gelinen noktada en iyi çözüm olarak, ittifakın amaçlarına hizmet edecek yepyeni ve Bodrum'a yakışan, ayrışan değil birleştirici etki yaratacak bir CHP adayının üzerinde durulmalı. CHP'nin kalesinin ittifak denklemine dahil edilmesi de düşündürücü.”

Bodrum konusu hemen çözülecek gibi gözükmüyor. Bakarsınız Mehmet Tosun CHP'den, Mehmet Kocadon DSP'den bile aday olabilir. Bekleyelim görelim

ADAY ADAYLARI SON TURDA

Siyasi partilerin belediye başkan adaylarının önemli bir bölümü belli oldu. Açıklanmayan il ve ilçe aday adayları da son dönemece yaklaştı. Menemen'de 6 aday adayı var. Karayollarında görevli Ali Kemal Elitaş da bunlardan birisi.

Büromuzu ziyaret ettiğinde iddiasını “Devrim Şehidi Kubilay'ın kentinde bir Cumhuriyet hikayesi yazacağım” sözleriyle açıklıyor. Projelerini uzun uzun anlatıyor. Ama bunları parti yöneticileri dinledi mi bilemem.

Belediyecilik çöp toplamak, asfalt yapmak değil. Eskişehir'de Yılmaz Büyükerşen, İzmir'de Aziz Kocaoğlu, Muğla'da Osman Gürün, Aydın'da Özlem Çerçioğlu kooperatifçilik, tarım, hayvancılık, seracılık alanında ilkleri başardılar. Onların yaptıkları genç adaylara ilham kaynağı oldu.

Etiketler
İYİ Parti Bodrum