Darbeden tutuklu Metin İyidil hakim karşısına çıktı: "Gizli tanık Akar için 'FETÖ'cü dedi"

Eski Korgeneral Metin İyidil’in yeniden yargılanmasına devam edildi. İyidil, bir gizli tanığın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar için de "FETÖ'cü" dediğini anlattı.

Darbeden tutuklu Metin İyidil hakim karşısına çıktı: "Gizli tanık Akar için 'FETÖ'cü dedi"

15 Temmuz darbe teşebbüsüne katıldığı suçlamasıyla hakkında verilen hükümler üç kez bozulan eski Korgeneral Metin İyidil’in yeniden yargılanmasına devam edildi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, İyidil’e son olarak darbeye yardımdan verilen 12 yıl 6 ay hapis cezasını, “üst sınırdan cezalandırılmalı” diye bozunca davanın Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine başlandı. Savcı, Yargıtay ilamına uyulup İyidil ile diğer sanık Hamza Koçyiğit’in üst sınırdan cezalandırılmaları yönünde mütalaa verdi.

Gazeteci Müyesser Yıldız'ın kendi sitesinde yer alan haberine göre, bugünkü celsede İyidil, esas hakkında mütalaaya karşı savunmasını yaptı.
İyidil sözlerine, “Sabah kendi kendime ‘7 senede kaç defa elime kelepçe takıldı?’ diye sordum. Bugünle tam 876 defa.” ifadeleriyle başlayınca mahkeme başkanı, “Duruşmada kelepçe takmıyoruz.” dedi. İyidil de, “Duruşmada demedim.” karşılığını verdi.

Savunmasının başlangıcında TSK’ya 44 yıl hizmet ettiğini; eski genelkurmay başkanları Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Necdet Özel’in kendisinin sicil amiri olduğunu, 2016 YAŞ’ında da birinci sıradan orgeneralliğe terfi etmesinin öngörüldüğünü anlatan İyidil şöyle devam etti:

“Darbeciler tarafından hazırlanan listede Kara Kuvvetleri Komutanlığı emrine alınmış gözüküyorum. Tutukluyum. Orgeneralliğe terfide ikinci sırada olan Erdal Öztürk darbecilerin listesinde 1. Ordu Komutanlığı’na atanmıştı, beraat etti. Terfi sıralamasında beşinci sırada olan Musa Aysever yine darbeciler tarafından emre alınmıştı, şimdi Kara Kuvvetleri Komutanı.”

Yargıtay ilamında kendisi hakkında herhangi bir suçlama olmadığını, sadece ceza uydurulmaya calışıldığını belirtip, “Ben niye buradayım? Ortada suç yok.” diyen İyidil beraat ve tahliye talebinde bulundu.

HASDAL’DA FETÖ-TOTO OYNADILAR

İyidil, MİT’in kendisi hakkındaki, “FETÖ mensubu olduğu iddia edilmektedir.” şeklindeki yazısına ilişkin de şunları söyledi:

“Bunun kaynağı emekli askeri savcı Zeki Üçok. Burada tanık olarak dinlendiğinde kendisi anlattı. Balyoz kumpasında tutuklandıklarında Hasdal’da FETÖ-toto oynamışlar. Bilgi amaçli hazırladıkları bu listeler adeta delil gibi değerlendirilmiş. Nitekim buraya geldiğinde, ‘Metin Iyidil ve Ercan Çorbacı’da yanılmışız, bunlar FETÔ’cü değil.’ dedi. Sormak hakkım değil mi, neden MİT’ten gelen evrakı buraya yazıyorsunuz da Zeki Üçok’un söylediklerıni yazmıyorsunuz?”

İyidil, hakkında birtakım suçlamalarda bulunan 15 kişiyle yüzleşmek istediğini bildirirken de, “Bırakın yüzlesmeyi, ihbarcılardan biri yok bile. Bunlar çöptür, her çöp dosyama konmuştur. Ben böyle evrakları çok gördüm, tamamen FETÖ mahreçlidir. Birçok vatansever subayı böyle yediler.” dedi.

Metin İyidil, kendisi ve diğer sanık Hamza Koçyiğit için “FETÖ’cü” diyen gizli tanık kod Abdullah’a ilişkin de söyle konuştu:

“O kobra pilotu. Sikorsky pilotu olsa uçağına binmişliğim olurdu. Hiç tanımıyorum. Bu şahıs Hulusi Akar komutanımıza da aynı iftirayı attı. Bu şerefsiz davranıştan sonra TSK ile ilişiği kesildi. Bu adamın Necdet Özel ile ilgili söyledikleri de var.”

YELEK KRİZİ

Metin İyidil savunmasını yaparken yakınları, salon soğuk olduğu için jandarma aracılığıyla kendisine bir yelek gönderdi. İyidil de savunmasına bu yeleği giyerek devam etti. Duruşmaya öğle arası verirken mahkeme başkanı, “Savunmanı kesmemek için söylemedim. Onu usülüne uygun teslim edildiğinde giyersiniz.” diyerek yeleği çıkarmasını istedi. Bunun üzerine İyidil yeleği çıkarıp yakınlarına gönderdi.

Etiketler
Hulusi Akar FETÖ