CHP'den Erdoğan'ın 'anayasa değişikliği' sözlerine ilk yanıt: 'Yeni anayasa, yeni meclisin işi olacak'

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği yasa önerisini yalnızca başörtüsü düzeyinde değerlendiren AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'anayasal değişiklik' teklif etti. CHP'den yanıt geldi.

CHP'den Erdoğan'ın 'anayasa değişikliği' sözlerine ilk yanıt: 'Yeni anayasa, yeni meclisin işi olacak'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği yasa önerisini yalnızca başörtüsü düzeyinde değerlendiren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişikliği teklifine ana muhalefet partisinden ilk yanıt, Özgür Özel'den geldi.

CHP Grup Başkanvekili Özel, kişisel Twitter hesabında yaptığı paylaşımda "Meclis'e sunduğumuz kanun teklifimiz AKP'de rahatsızlık yarattı. Desteklememek için anayasa değişikliği önerip başka değişiklikler için fırsat kolluyorlar. Her gün anayasayı çiğneyen bir anlayışla anayasa değiştirecek halimiz yok. Yeni anayasa, yeni meclisin işi olacak" ifadesini kullandı.

CHP'den Erdoğan'ın 'anayasa değişikliği' sözlerine ilk yanıt: 'Yeni anayasa, yeni meclisin işi olacak' - Resim : 1

ERDOĞAN'DAN TEPKİ: OLACAĞI BUYDU ZATEN

Özel'in paylaşımı, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gerçekleştirdiği grup toplantısı sonrası Erdoğan'a soruldu.

“Olacağı buydu zaten. Dürüst değil bunlar. Bunlar böyle bir yasal düzenleme ile kendilerine göre istedikleri gibi" diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bu işi zaten yasal düzenlemeye filan gerek yok çünkü şu anda zaten yasal teminat altında. Eğer sen dürüstsen, samimiysen gel bu işi anayasa teminatı altına alalım. Kaldı ki anayasamızda da bunu geniş manada teminat altına alan maddeler var. Ama bunu hak ve özgürlükler çerçevesi içerisinde açık, samimi başörtüsü konusunu oraya oturtalım."

'BEN ŞU ANDA ANAYASA VE ADALET KOMİSYONU ÜYELERİMİ ÇALIŞTIRIYORUM'

"Dar kapsamlı bir anayasa teklifinden mi söz ediyoruz" sorusu üzerine ise Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ülkenin tüm kurumlarında, her şeyinde bu işi en geniş anlamda yer alacak şekilde, ben şu anda Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerimi çalıştırıyorum. Bu teklifimizi biz Meclis’e getireceğiz. Biz Meclis’e getirdikten sonra o ne yapacak, desteklemeyecek. Ne kadar samimi olduğu, her zaman olduğu gibi tekrar meydana çıkacak."

Erdoğan, seçim günü için 14 Mayıs 2023 tarihinin konuşulduğuna ilişkin soruya ise “Karıştırma” diye yanıt verdi.

ERDOĞAN GRUP TOPLANTISINDA NE DEDİ?

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını hedef alan Erdoğan, Türkiye'nin gündeminde 'başörtüsü meselesi' kalmadığını savundu. Daha sonra ise anayasa değişikliği çağrısı yaptı.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Arkadaşlarıma talimatı veriyorum. Adalet Bakanım başta olmak üzere, Anayasa Komisyonu'ndaki arkadaşlarım çalışmalarını hazırlayacaklar. Madem bu meseleyi gündeme getirdi... Eğer dürüstsen, eğer samimiysen, şayet bu zat temel bir insan hakkı olan başörtüsü meselesini ülkenin gündeminden kati suretle çıkarmakta samimiyse gelin çözümü yasa değil, anayasa düzeyinde sağlayalım. Hatta aile kurumumuzu güçlendirecek ilave değişiklikler de yapalım. Bizim hayalimiz olan ülkemizi yeni, sivil, özgürlükçü anayasaya kavuşturma hedefimiz bakidir."

Etiketler
Meclis