Hayat kısa Diyanet harcıyor: 13 milyar TL

Sayıştay Raporu’na göre, Diyanet 2021 yılında 13 milyar 39 milyon lira harcadı. Raporda, Diyanet'in zorunlu olmasına rağmen sözleşmeye bağlamadan para harcadığı ifade edildi.

Hayat kısa Diyanet harcıyor: 13 milyar TL

Sayıştay, 2021 yılı denetim sonuçlarını açıkladı. Kurumun, denetlediği kurumlar arasında yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın mali tablosu da ortaya çıktı.

Rapora göre, Diyanet’e 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile toplam 12 milyar 977 milyon 926 bin TL ödenek verildi. Bu ödeneğin yüzde 81,88’i personel giderlerine, yüzde 14,35’i Sosyal Güvenlik Kurumu devlet primi giderlerine, yüzde 2,20’si mal ve hizmet alım giderlerine ayrıldı. 2021 mali yılı sonunda gerçekleşen 13 milyar 39 milyon 381 bin TL’lik harcamanın yüzde 81,27'sini personel giderlerinin oluşturduğu kaydedildi.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, Sayıştay’ın Diyanet İşleri Başkanlığı hesaplarında tespit ettiği bulgular dikkat çekti. Bulgulardan bir bazı mal alımları ve yapım işlerinde Diyanet’in mevzuata göre yapması zorunlu sözleşmeyi yapmadığı ortaya çıktı.

“ALIMIN SÖZLEŞMEYE BAĞLANMASI ZORUNLU”

Sayıştay raporunda, “Tamamlanması Belli Bir Süreyi Gerektiren Doğrudan Temin
Alımlarında Sözleşme Yapılmaması” başlıklı tespitte şu ifadelere yer verildi:

- Temini veya tamamlanması belli bir süreyi gerektiren bazı mal alımları ve yapım işlerinin İdare tarafından sözleşmeye bağlanmadığı görülmüştür.

- Kamu İhale Genel Tebliğinin 22'nci maddesinde doğrudan temin kapsamında alımı yapılacak malın teslimi veya hizmetin ya da yapım işinin belli bir süreyi gerektirmesi durumunda alımın bir sözleşmeye bağlanması zorunlu olduğu, bir defada yapılacak alımlarda sözleşme yapılmasının idarelerin takdirinde olduğu hususu belirtilmiştir.

- İdarenin doğrudan temin kapsamında bazı mal alımlarının temini ve yapım işlerinin tamamlanması belli bir süreyi gerektirmesine rağmen yüklenicilerle sözleşme yapılmadığı tespit edilmiştir.