CHP'li Öztrak'tan 'Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz, 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz' diyen AKP'li Özhaseki'ye yanıt

2002 ile günümüz enflasyonunu karşılaştıran AKP'li Mehmet Özhaseki, "2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Bugün dört misli daha fazla alınabilir hale geldi" dedi. Özhaseki'ye yanıt, CHP Sözcüsü Öztrak'tan geldi.

CHP'li Öztrak'tan 'Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz, 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz' diyen AKP'li Özhaseki'ye yanıt

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 2002 ile bugünün asgari ücretin alım gücüne dair açıklamalarda bulundu. TV Kayseri'de katıldığı bir programda konuşan Özhaseki, "Enflasyon biraz yüksek olabilir. Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz. Ama bugün 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz. Burada insanların alım gücünün arttırılması kıymetli" ifadelerini kullandı.

Özhaseki, "2002’deki asgari ücretle ne alınabiliyordu, bugün ne alınabiliyor? Kaç kilo et alınıyordu, kaç kilo süt alınıyordu, kaç yumurta alınıyordu, kaç litre benzin alınıyordu, şimdi ne kadar alınabiliyor. Bugün üç misli, dört misli daha fazla alınabilir hale geldi" dedi.

İhracat rakamlarını örnek gösteren Özhaseki, "İnsanların alım gücü artsın diye. Fındığın fiyatının arttırılması, çayın fiyatının arttırılması, üzümün fiyatının arttırması, çiftçiye destek verilmesi, emekliye verilmesi, memura verilmesi boşuna değil, alım gücünün arttırmasına yönelik atraksiyonlar bunlar ve hayat pahalanmış olabilir, ama insanların alım gücü de arttı. Bunu da görmek lazım. Bu bir tercihti ve bu tercih kullanıldı. Ben de doğru bir tercih olduğuna inanıyorum. Müthiş şekilde de zaten ihracat artıyor. 250 milyar doları yakalayan bir ihracattayız. 30 küsur milyar dolarlardan 250 milyar dolar ihracatı yakalayan bir ülke konumumdayız" diye konuştu.

ÖZTRAK'TAN YANIT GELDİ

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, "Alım gücü arttı" diyen AKP'li Mehmet Özhaseki'ye, "Sayenizde 4 çeyrek kimin cebine gitti, siz onun hesabını verin" yanıtını verdi.

Öztrak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "2002 Aralık Asgari Ücret: 184,3 TL. Çeyrek Altın: 27,40 TL. 7 çeyrek alınıyordu. 2022 Eylül Asgari Ücret: 5.500,4 TL Çeyrek Altın: 1.674 TL. 3 çeyrek alınıyor. Milletin aklıyla alay etmeyin. Sayenizde 4 çeyrek kimin cebine gitti? Siz onun hesabını verin." ifadesini kullandı.

CHP'li Öztrak'tan 'Ekmek 1 lirayken alamıyorsunuz, 5 lira ile çok rahat alabiliyorsunuz' diyen AKP'li Özhaseki'ye yanıt - Resim : 1

Etiketler
Mehmet Özhaseki Asgari Ücret Ordu Ekmek