CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısına AKP ve HDP'den yanıt: Katılmayacağız

AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP'nin TBMM'yi olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacaklarını belirtti.

CHP'nin olağanüstü toplantı çağrısına AKP ve HDP'den yanıt: Katılmayacağız

GERÇEK GÜNDEM - CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, dün 'sağlık çalışanlarına yönelik şiddet'e karşı 120 milletvekilinin imzasıyla Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdıklarını ifade etti.

Sağlıkçılara yönelik 14 maddelik kanun teklifi hazırladıklarını söyleyen Özel, "120 vekilin imzasıyla Meclis'i 1 Ağustos günü sağlık çalışanlarının sorunlarını görüşmek üzere olağanüstü toplantıya çağırıyoruz. Dilekçemizi Meclis Genel Sekreterliği'ne sunduk" ifadelerini kullandı.

ŞENTOP, 1 AĞUSTOS GÜNÜ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

CHP'nin olağanüstü çağrısına yanıt veren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının nedenleri ve alınması gereken önlemler konusunda bir genel görüşme açılması amacıyla yapılan olağanüstü toplantı çağrısı üzerine, TBMM Genel Kurulu’nu, Anayasa’nın 93 ve Meclis İçtüzüğü’nün 7’nci maddeleri gereğince, 1 Ağustos Pazartesi günü saat 15’te toplantıya çağırdı.

"KATILMAYACAĞIZ"

Özel'in çağrısının ardından kameralar karşısına geçen AKP Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, "Sağlık çalışanlarımıza yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla mevcut uygulamaların incelenerek ilave ve önleyici tedbirlerin planlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı kordinasyonunda bir çalışma komisyonu kuruldu. Bu çerçevede biz pazartesi günü olağanüstü toplantı çağrısına katılmayacağız" dedi.

"BİZ HİÇBİR ZAMAN TBMM'NİN ÇALIŞMASINDAN GERİ DURMADIK"

Ünal, "200 milletvekili gelir ve TBMM'yi çalıştıracak irade ortaya koyar ve TBMM çalışmaya başlarsa, biz tabii ki TBMM'ye olan saygımızdan dolayı, TBMM'nin çalışmalarına iştirak ederiz. Artık Meclis çalışmaya başladığında, Meclis'i çalıştırmaktan hiçbir zaman geri kalmadı. Biz hiçbir zaman TBMM'nin çalışmasından geri durmadık" dedi.

HDP, KATILMAYACAĞINI DUYURDU

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, "1 Ağustos'ta Meclis Genel Kurulu'na katılmayacaklarını" belirtti.

Beştaş, “Meclis’in erken kapandığını, çalışması gerektiğini biz söylemiştik. CHP’nin de teklifi yapmadan önce bize danışması, uygun olup olmadığımızı sorması gerekirdi. Bunu da göz önüne almadığı için bu talebi reddediyoruz” dedi.

MÜSAVAT DERVİŞOĞLU: İYİ PARTİ, OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA KATILACAK

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, CHP’nin çağrısı üzerine sağlıkta şiddet sorununu görüşmek üzere olağanüstü toplanacak TBMM Genel Kurulu’na katılacaklarını bildirdi. Dervişoğlu, “İYİ Parti, genel görüşme talebine destek vermek üzere olağanüstü toplantıya katılacak ve fedakar sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edecektir” dedi.

Etiketler
Meral Danış Beştaş Mahir Ünal Ağrı HDP