HDP'den Nedim Şener hakkında suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi, gazeteci Nedim Şener hakkında katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

HDP'den Nedim Şener hakkında suç duyurusu

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile milletvekilleri gazeteci Nedim Şener hakkında suç duyurusunda bulundu.

HDP'den yapılan açıklamada Şener'in Haber Global televizyonunda katıldığı bir programda HDP milletvekilleri ve oy veren milyonlarca kişiye hakaret ettiği belirtildi.

HDP'yi 'gayri meşru, ahlak dışı' olarak nitelendiren bu kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan suç duyurusunda, şüphelinin "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama, nefret ve ayrımcılık, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve tehdit" suçlarını işlediği ifade edildi.

“Şüphelinin ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan sözleri müvekkillerde olduğu gibi toplumun büyük bir kesiminde ve özellikle Halkların Demokratik Partisine (HDP) oy veren ve vermeyi düşünen herkeste büyük bir infial yaratmış, rencide etmiştir” denilen suç duyurusunda bu sözlerin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmeyeceği belirtildi. Şener'in konuşmasının bir bütün olarak nefret ve ayrımcılık, aşağılama, tehdit, hakaret, siyasi tercihleri ve düşünceleri nedeniyle seçmenin kınanması gibi birçok suçu içerdiğine dikkat çekildi.

Etiketler
Nedim Şener HDP Halkların Demokratik Partisi