Memleket Partililer, sağlık merkezindeki tabelanın Arapça bölümünü kapattı

Memleket Partisi üyesi bir grup, Bornova'da bulunan ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan sağlık merkezinin tabelasındaki Arapça yazıları, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir" yazılı yapıştırma ile kapattı.

Memleket Partililer, sağlık merkezindeki tabelanın Arapça bölümünü kapattı

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan ve Sağlık Bakanlığı'na bağlı olan sağlık merkezinde Arapça yazılı tabele kapatıldı. İzmir Bornova 1 No'lu Sağlıklı Hayat Merkezi'nin önüne gelen Memleket Partisi üyesi bir grup, yanlarında getirdikleri merdivenle tabelaya tırmanarak Arapça yazıların üzerini, "Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir" yazılı yapıştırma ile kapattı.

"BU MİSAFİRLİK FAZLA UZADI"

Tabelalarda Arapça’ya da yer veren Sağlık Bakanlığı'na tepki gösteren grup, sağlık merkezinin önünde basın açıklaması yaptı.

Memleket Partisi İzmir İl Gençlik Komisyonu Başkanı Burak Kurt, şu sözleri kullandı:

"Tepkimizi dile getirdik. Türkiye'de Arapçalaşan tabelaları sık sık görüyoruz. Esnaf tabelalarından sonra kamuya da sıçramaya başladı bu hastalık. Türkiye'nin sığınmacı sorununu, onları entegre ederek çözemeyiz. Onları güven içerisinde ülkelerine göndererek bu sorunu çözebiliriz. Bornova 1 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nin tabelasına 'Türkiye Cumhuriyeti'nin dili Türkçedir' yazımızı yapıştırdık. Milli Eğitim'e bağlı kurumlarda, hastanelerde Arapça tabelalar kullanılıyor. Bu Arapçalaşma, milletin birliğine zarar verir hale geldi. Türkiye, büyük bir devlettir. Komşularında sorun olduğunda ev sahipliği yapar. Ancak bu misafirlik fazla uzadı. Onların güven içinde ülkelerine dönmesini istiyoruz. Irkçı, faşist değiliz ama enayi de değiliz."

BİRKAÇ YIL ÖNCE YENİLENDİ

İzmir Otogarı'na çok yakın mesafede yer alan, kentin en eski yerleşim yerlerinden Yeşilova semtindeki sağlık merkezinin birkaç yıl önce yenilendiği ve bölgede çok sayıda Suriyeli’nin yaşadığı belirtildi.

(ANKA)

Etiketler
Memleket Partisi Sağlık Bakanlığı Türkiye Bornova