Önceki mütalaada beraati istenmişti: CHP'li Özçağdaş'ın hapsi talep edildi

"Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçundan dava açılan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın yargılandığı davada, savcılık önceki mütalaada beraati istenen Özçağdaş'ın hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Önceki mütalaada beraati istenmişti: CHP'li Özçağdaş'ın hapsi talep edildi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un evinin fotoğrafının izinsiz çekildiği iddiasına ilişkin "özel hayatın gizliliğini ihlal etmek" suçundan dava açılan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş'ın yargılandığı davada, savcılık 5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Anadolu 17. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Suat Özçağdaş katıldı. Duruşmada, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, taraf avukatları ve bazı CHP milletvekilleri de hazır bulundu.

Önceki mütalaada beraati istenmişti: CHP'li Özçağdaş'ın hapsi talep edildi - Resim : 1

Duruşma savcısı, bir önceki celse kendi yerine bakan nöbetçi savcı tarafından verilen mütalaayı değiştirerek 16 Aralık 2021 tarihinde verdiği mütalaayı yineledi.

Mütalaada, Suat Özçağdaş'ın müşteki Fahrettin Altun'un evinin görüntüsünü çekerek CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na göndermesi nedeniyle "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

ARA KARAR AÇIKLANDI

Mütalaaya karşı söz verilen müşteki avukatı Sezgin Tunç, mütalaaya karşı bir diyeceklerinin bulunmadığını belirterek, Özçağdaş'ın cezalandırılmasını talep etti.

Özçağdaş'ın avukatı Çağdaş Karaküçük ise mütalaaya katılmadıklarını, esasa ilişkin savunmalarını daha sonra yapacaklarını belirtti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, bu celse tekrar değişen mütalaaya karşı sanık avukatına savunma için süre verilmesine hükmederek, duruşmayı erteledi.

ÖNCEKİ MÜTALAADA BERAATİ İSTENMİŞTİ

Son yapılan duruşmada, duruşma savcısının yerine bakan nöbetçi savcı esas hakkında verdiği mütalaada "Özel alanda olsa dahi bu alanın üçüncü kişiler tarafından özel bir çaba sarf edilmesine gerek olmaksızın görülebildiği hallerde" atılı suçun oluşumunda tereddüt oluşacağını belirtmişti.

Savcılık, Özçağdaş'ın yol üzerinden çektiği fotoğrafın içeriği, toplanan deliller ve mahkemece yapılan yargılama, keşif ile tanıklardan alınan beyanlar dikkate alındığında Özçağdaş'ın üzerine atılı olan suçun yasal unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraatini talep etmişti.

(AA)

Etiketler
Üsküdar Savcı