Metin Gürcan davasında tutukluluğa devam kararı

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi, DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ı yargılandığı davada suçlamalardan bir bölümünün 'devlet sırrı' kapsamında kaldığı gerekçesiyle davanın kapalı görülmesine karar verdi.

Metin Gürcan davasında tutukluluğa devam kararı

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucu üyesi Metin Gürcan'ın "devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin ve açıklama" suçlarından müebbet ve 35 yıla kadar süreli hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanmasına başlandı.

Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Gürcan ve avukatı katıldı.

BASIN MENSUPLARI VE İZLEYİCİLER SALONDAN ÇIKTI

Gürcan ve avukatları da iddianamede yer verilen bilgilerin açık kaynaklardan derlendiğini belirterek, yargılamanın açık yapılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, suça konu fiillerden bir bölümünün "devlet sırrı" kapsamında kaldığı gerekçesiyle duruşmanın kapalı görülmesine karar verdi. Bunun üzerine basın mensupları ve izleyiciler salondan çıktı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından duruşmaya Metin Gürcan'ın savunması alındı.

Suçlamaları kabul etmeyen Gürcan, tutuksuz yargılanmayı talep etti.

Sanık ve avukatlarının beyanlarının ardından ara kararının açıklayan mahkeme, "suçun mahiyeti", "istenen cezaların üst sınırı" ve "kaçma şüphesi" nedeniyle "gelinen aşamada adli kontrol şartının yetersiz kalacağı" gerekçesiyle sanık Metin Gürcan'ın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Etiketler
Ankara DEVA Partisi Mahkeme