Taha Akyol: Toplumsal enerjimiz nasıl paranoyakça kavgalarla israf ediliyor, açık değil mi?

Karar yazarı Taha Akyol, "‘Dış güçler’ söylemi nasıl her şeye yapıştırılabilen ucuz ve bayağı bir etikettir, görüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Taha Akyol: Toplumsal enerjimiz nasıl paranoyakça kavgalarla israf ediliyor, açık değil mi?

AKP iktidarının ve destekçilerinin krizlerde sorumlu olarak "dış güçleri" göstermesi yurttaşların ve uzmanların tepkisini çekiyor.

Karar yazarı Taha Akyol AKP iktidarının dış güçler söylemlerini köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanı başdanışmanlarından Mehmet Uçum'un 3 Temmuz 2019 tarihindeki "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini bozma veya tasfiye hedefiyle Türkiye’yi yeniden küresel emperyal-faşist güç odaklarına ve iç uydularına teslim etme çabasına halkımız asla geçit vermez." sözlerini hatırlatan Akyol, "‘Dış güçler’ söylemi nasıl her şeye yapıştırılabilen ucuz ve bayağı bir etikettir, görüyorsunuz. Sistemlerin muhtevasını, denetim ve denge mekanizmalarını, işleyişteki sonuçlarını araştırmak ve tartışmak yerine ‘dış güçler’ diye damgalamak! Analitik düşüncenin yeterince gelişmediği toplumumuzda, çok kolay ve yaygın bir çamur atma usulü…" ifadelerini kullandı.

Taha Akyol, "CB sisteminde ciddi sakatlıklar olduğunun ispatı sadece ülkenin dört yılda düştüğü durum değildir. Devlet Bahçeli’nin 4 Mayıs 2021’de açıkladığı yeni anayasa önerisinde de açıkça görülür: Bahçeli Meclis denetiminin ve kamu kurumlarının güçlendirilmesi, Cumhurbaşkanı yardımcılarını halkın seçmesi, Liyakat Kurumu kurulması, Merkez Bankası’nın statüsünün anayasaya yazılması gibi önemli düzeltmeler istiyor. Bir yıl doluyor, bu ağır sorunlar konusunda Beştepe ortaya bir metin koymadı, hatta gündemde bile değil. ‘Dış güçler’ suçlamasıyla sorunların üstü nasıl örtülüyor, görüyorsunuz." değerlendirmesinde bulundu.

Akyol, "Toplumsal enerjimiz nasıl paranoyakça kavgalarla israf ediliyor, açık değil mi? Bu paranoya, sistem gibi hayati bir meseleyi de bilimsel verilerle konuşmamızı engelliyor." dedi.

TAHA AKYOL'UN YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Etiketler
Kavga Para Taha Akyol