İYİ Partili Ağıralioğlu 'Nebati'yi yerden yere vurdu: 'İş takipçisi bile böyle konuşmaz, bu beyefendiyi görevden alın'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, katıldığı bir programda Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'ye yönelik açıklamalarda bulundu.

İYİ Partili Ağıralioğlu 'Nebati'yi yerden yere vurdu: 'İş takipçisi bile böyle konuşmaz, bu beyefendiyi görevden alın'

Hafta içinde Fransa'nın Cannes ve İngiltere'nin Londra kentlerinde yabancı yatırımcılar ve portföy yöneticileri ile bir araya gelen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin gayrimenkul yatırımcılarını Türkiye'de devam ederken kullandığu ''Bir problem mi yaşadınız? Rahat olun. En sevdiğim konuda şu yatırımcılara zorluk çıkaran mevzuat ya da bürokrasidir. Hep beraber kavga edelim. Bürokrasiyi al aşağı ederiz. Arkamızda cumhurbaşkanımız var, rahat olun. Mevzuatı da değiştiririz. Cumhurbaşkanlığı sistemi içerisinde hızlı bir adım atıyoruz'' şeklinde sözler siyasette sert tepkilere neden oluyor.

Halk TV'de Perdenin Önü Arkası programına konuk olan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu, Hazine Bakanı Nureddin Nebati'yi hem bu sözleri nedeniyle hem de bugüne kadar sergilediği tutum nedeniyle istifaya davet etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ''Bu bakanı hemen değiştirin'' diye çağrıda bulunan Ağıralioğlu, ''Bize muhalefet olarak hükümeti tehdit etmek için malzeme veriyor bize. Ama biz böyle birşey ile siyaset yapmak, böyle münasebetsiz cümlelerle siyasi avantaj elde etmekten utanç duyarız. Lütfen, devletimize hürmeten Çanakkale'de şehitlerimize hürmeten bu beyefendiyi görevden alın. '' ifadelerini kullandı.

''BU ÇOK UCUZ BİR DİL, İŞ TAKİPÇİSİ BİLE BÖYLE KONUŞMAZ''

Nebati'nin sözlerinin cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kuralsızlığını ortaya koyduğunu söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı, şöyle konuştu:

'' Sanki biz Türk milleti olarak elimizde sanki mızraklarla bekliyoruz, gelen yatırımcının canına malına kast edeceğiz. İş takipçilerin dili bile böyle değildir. Bu arkadaşlar çok ucuz, iş bilmez iş takipçisi böyle konuşmaz. Konuşmaya başladık mı Çin Seddi'nden başlıyoruz, medeniyet diyoruz, muski diyoruz, Itri diyoruz, İbni Arabi diyoruz. Dünyanın en büyük 20. ekonomisiyiz diyoruz. Nebati diye birisi var. Dle bak üsulba bak, devlete millete hakarettir. Develtimizin yöneticilerini böyle görmektense seçim kaybetmek isterim. Bu dile bak.''

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı hazine bakanın sözleri ile cumhurbaşkanı hükümet sisteminin ne kadar kontrolsüz bir yönetim olduğunu da itiraf etmiş olduğunu dile getirdi.

Ağıralioğlu, ''Şu anda gördüğünüz kurgu; dünyada pandemi şartlarının bizim ülkemizde çok hissedildiği, enflasyonun dayanılmaz bir noktaya geldiği, geçim sıkıntısının ağır hissedilir hale gelmesine sebeb olan savrulmadan kurtarsın diye getirilen bir adama... Türkler sıkıştılar, hükümet sıkıştı diye bir irade koydular, modeller de geliştirdiler. Bizi kurtaracak diye, hükümetin seçtiği adamın bu kadar üslupsuz olması bizim de millet olarak büyüklüğümüze halel getirir. Yani bizi böyle zannederler. Neymiş efendim, cumhurbaşkanımız var arkamızda denilen bir sistem. Cumhurbaşkanlığı sistemini neden eleştiriyorsunuz sorusuna başka hiçbir gerekçemiz olmasa sadece şu cümleler var ya: 'Bürokrasiyi alt ederiz. Arkamızda cumhurbaşkanımız var. Canınız malınız bizden sorulur. Gerekirse biz herşeyi yaparız. Bu cümleler cumhurbaşkanlığı sisteminin ne kadar kuralsız, tahammülsüz olduğunu gösteriyor'' dedi.

Etiketler
Yavuz Ağıralioğlu İYİ Parti Nureddin Nebati Hazine ve Maliye Bakanı