Cumhurbaşkanı adaylığı bilmecesi: Kılıçdaroğlu'ndan 'belediye başkanları aday gösterilir mi?' sorusuna en net yanıt!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KARAR tv ekranlarında Gündem Özel programında Taha Akyol ve Elif Çakır'ın sorularını yanıtladı..

Elif Çakır ve Taha Akyol sunduğu Gündem Özel'in konuğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adaylığı için belediye başkanlarının gösterilip gösterilmeyeceği konusunda "İstanbul ve Ankara belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok, belediye başkanlarımız görevlerine devam etmelerini istiyorum. Önlerinde zaman var." açıklamasını yaptı.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sorulan sorulara şu yanıtları verdi:

Cumhurbaşkanı adayı nasıl olmalı?

Devleti tanıması lazım önce bu çok önemli çünkü alınan kararların nasıl süreçler doğuracağını bilmesi lazım. Yine uzlaşmacı olması lazım. Cumhurbaşkanı adayının bütün siyasi partilerle samimi bir görüşme içinde olması lazım. Bunlar uzlaşmacı kimliğinin olması, liyakati koruması, kurumlara müdahaleyi engellemesi, her kuruşun hesabının vatandaşa verilmesi, bütçenin kaynaklarının nereye ne kadar harcandığının hesabını vermesi... Bu pozisyonda bir kişi olursa huzur sağlanacak, atamalar liyakate göre yapılacak, gençlere güven verecek. Gençler özgürlük istiyor, baskı olmasın istiyor, bu gençler bir siyasi partinin kimliği altında da görünmek istemiyor. Ben karamsar değilim. Ülkenin çözülmeyecek sorunu yok aslında.

'Erdoğan Kılıçdaroğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak istiyor' iddiası

Ben Erdoğan'ın beni karşısına göreceği konusunda onun mutlu olacağını sanmıyorum. Onu şu anda en çok rahatsız eden kişi benim. Bu iddialar ittifakı karıştırmak için ortaya atılıyor.

Belediye başkanları aday gösterilir mi?

Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Seçildiler önce bir bulundukları kentin güvenini kazansınlar önlerinde bir zaman var.

Etiketler
Kemal Kılıçdaroğlu Elif Çakır Taha Akyol