AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde başlayan orman yangınlarıyla ilgili konuşan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor. Herhangi bir suikast bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerine gidiliyor. İçişleri Bakanlığımızın yoğun çalışmaları var. İstihbarat örgütlerimizin yoğun çalışmaları var. Bütün bu çalışmalardan sonra net, ne olabilir bunu o zaman açıklamak durumunda olacağız.

Fakat bu tabi şöyle, boşverilip de geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda, Manavgat'tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın.

Birlikte dayanışma içinde adım atacağımız bir konuysa herkesin aynı istikamette bakışı gerekir. Burada bile siyaset, burada bile spekülasyonlar, burada bile yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Bir tarafta ciğerimiz yanıyor. Bakan arkadaşlarımı bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz. Türk Hava Kurumu'nun uçakları varmış falan da... Uçak falan yok. Bunlar duymaz uydurur, uyduruyorlar.

45 helikopterle çalışıyoruz. Uçak sayımız 5-6'ya çıkmış durumda. Rusya'dan Ukrayna'dan aldığımız uçaklar var. Azerbaycan da bir uçağını gönderecek. Bunlarla beraber 6-7'yi uçak sayısı bulacak. En verimli olan bu uçaklar. Çok seri bir süreç içinde yangın söndürmeye ulaşabilen uçaklarla bir etkinlik arzu ediyorlar.

İHA'larla bölgelerin durumunu inceliyoruz. Bunlarla beraber 1080 arazöz yangın bölgesinde çalışmada. Bunlar bunları bilerek konuşmuyor ki... Sanki hiçbir şey yok, biz sadece seyrediyoruz. 2270 ilk müdahale aracı aktif çalışıyor. 660 dozer ve iş makinesi, 1 yangın tankı devrede. 10 bin 550 itfaiye işçisi aktif olarak görevde. 4 bin 110 teknik eleman bölgede çalışıyorlar. 1140 noktada ise yangınlarla mücadele devam ediyor.

28-30 Temmuz bu yangının süreci... 71 orman yangını ne yazık ki çıkmış vaziyette, 57 kontrol altına alındı, 14 yangında çalışmalar devam ediyor. Öğlen itibariyle olumlu istikamete dönüyoruz. Bakanlarımız ve Binali Yıldırım Bey de Muğla'da... Süleyman Soylu bey de bugün bölgeye geçti. Şunu da çok açık net söylüyorum: Sel bölgesinde nasıl adımlarımızı attıysak burada da evi yananlar, hayvanları telef olanlarla ilgili de hasar çalışmaları yapılmak suretiyle hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Çevre Bakanlığımız çalışmalarını yapıp TOKİ'yle beraber evi yananların evlerinin süratle yeni inşa edilmesiyle sahiplerine teslim edilecektir.