CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, İzmir’de Tepecik Mahallesi’nde elektrik faturasını ödeyemeyen Romanların elektriklerinin polis eşliğinde kesildiğini nelirtti.

Kılıç, “Başta beşli çete olmak üzere nice holdinglerin Milyon Liralık vergi borçları affedilirken, silinirken onlara bunun yapılması reva mıdır?” dedi.

Yön Haber'in aktardığına göre; Kılıç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle “İzmir’in Tepecik Mahallesi’nde yaşayan Romanların elektrik sorununu” Meclis gündemine getirdi.

Elektrik faturasını ödeyemeyen Romanların elektriklerinin polis eşliğinde kesildiğini, duruma tepki gösteren Romanların, olayı gaz lambaları ve tüplerle protesto ettiğini belirten Kılıç, şunları söyledi:

“Roman kardeşlerimiz genelde çiçekçilik, boyacılık ve müzisyenlik gibi güvencesiz işlerle uğraşmaktadır. AKP iktidarının özellikle son dönemde uyguladığı yanlış politikalar sonucu giderek artan ekonomik kriz pandemi döneminde daha da artmıştır; bu ekonomik krizi bütün vatandaşlarımız gibi Roman vatandaşlarımız da hissetmektedir. İğneden ipliğe her şeye zam geldiği, çarşı ve pazardaki fiyatların alıp başını gittiği, ‘alev alev’ yandığı bir ortamda millet bırakın bir çiçek almayı veya ayakkabısını boyatmayı, evine ekmek bile götürememektedir.

Lokantaların, restoranların ve eğlence mekanlarının pandeminin başından itibaren kapalı olması nedeniyle müzisyenler zaten aylardır işsizdir ve onlar da evlerine ekmek almakta zorlanmaktadır. Ülkemizin durumu böyle iken, normal zamanlarda bile hayatlarını idame ettirmekte, iş bulmakta zorlanan, bu sektörlerden ekmeğini kazanan Roman vatandaşlarımız, pandemi döneminde ekonomik olarak iyice dibi görmüşlerdir. Yoksullukla hatta açlıkla mücadele eden, en temel gıda maddelerine bile erişemeyen bu mahallelinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Bu dönemde bırakın fatura ödemeyi, ekmek alacak paraları bile yoktur.

Siz şimdi kalkmış karda kışta bu insanların bir de elektriğini kestiniz; kış ortasında onları soğuğa mahkum ettiniz. Bu insanların küçük bebekleri, uzaktan eğitim gören okula giden çocukları var. Bu soğuk havalarda o bebekler hasta olursa, hastaneye gitmek zorunda kalırsa bunun sorumlusu kim olur? Elektrikler kesildiği için o çocuklar eğitim alamazsa bunun sorumlusu kim olur? Bunu hangi vicdan kabul eder?”

“SOKAKLARDA ATEŞ YAKARAK ISINMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Kılıç, Romanların borçlarını kabul ettiklerini, sadece bu borçlarının faizinin kaldırılmasını, borcun da 60 ay taksitle yapılandırılmasını istediklerini kaydetti. İzmir’de Romanların sokaklarda ateş yakarak ısınmaya çalıştıklarını bildiren Kılıç, şu görüşlere yer verdi:

“Başta beşli çete olmak üzere nice holdinglerin Milyon Liralık vergi borçları affedilirken, silinirken onlara bunun yapılması reva mıdır? Zaten yoksuldular, iyice yoksul oldular. Pandemi sürecinden en çok etkilenen grup Romanlar oldu, hepten duvara çarptılar. Bırakın fatura ödemeyi, aşlarını kaynatamıyorlar, bir tas çorba pişiremiyorlar. İktidar hani hep ‘Avrupa bizi kıskanıyor’ diyor ya, peki bu tarafımızı da kıskanıyor mu?”