Soylu'dan yeni 'şehit cenazeleri' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şehit cenazelerine ilişkin verdiği talimatla ilgili konuştu.

Soylu'dan yeni 'şehit cenazeleri' açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CNN Türk yayınında Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. CHP İl başkanlarının şehit cenazelerine alınmaması talimatı sorusuna Soylu şöyle cevap verdi:

"CHP lideri sürekli istifamı istiyor. Şimdi bakın, Türkiye terörle mücadele ediyor. Ama terörle mücadelenin en önemli meselesi toplumsal destektir. Toplumsal destek var. Terör örgütüne herhangi bir desteği özellikle kendi sınırlarımız içinde yapmamalıyız. Terörle mücadeleyi eksiksiz götürmek zorundasınız".

Soylu; "CHP, HDP gibi bir partiyi Meclis'e taşıdı. HDP diye bir parti yok, PKK var" dedi.

Ağrı'da cansız bedeni 18 gün sonra bulunan 3,5 yaşındaki Leyla'nın ölümüne ilişkin Soylu, "Hepimizin başı sağolsun, bizim ümidimiz canlı bulmaktı. Leyla'nın bulunduğu yer bizim arkadaşlarımızın defalarca aradıkları bir yer. Arkadaşlarımız ya biz görmedik, ya da çocuğun cansız cesedi suyla beraber aşağı geldi dediler. İlk belirlemelere göre, 4-5 gündür orada duruyormuş gibi bir izlenim var. İlk belirlemelere göre Allah muhafaza bir tecavüz yok. İlk belirlemelere göre, sonradan oraya gelmiş gibi bir izlenim var. Leyla'nın vücusunda çok ufak bir darp izi var" dedi.

Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: "Trafik kazaları üst üste gelebilir. Cinayetler üst üste gelebilir. Bunlarla ilgili önlemlerimiz var ama bazen şu kaçırılabilir. Bizim teknik kabiliyetlerimiz geliştiği kadar bu olayları yapmak isteyenlerin teknoloji kabiliyetleri gelişiyor. Kayıp çocuklar gibi özellikle bazı alanlarda üst üste gelen kazalar gibi toplumu endişeye sevk eden durumlarda şunu bilesiniz açıkları kapatmak için her şeyi yapıyoruz. Bu konularda da aynı şekilde arkadaşlarımız nasıl tedbir alınması lazım sorusuna yanıt veriyor."

Süleyman Soylu, açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü:

>> Terörle mücadelede birlik duruşu bekliyoruz. AİHM de teröre sessiz kalmayı kabul etmiyor. Biz artık saldırıyı beklemiyoruz.

>> CHP il başkanları şehit cenazelerine gelmesin dedim, peki niçin bu arkadaşımızın katlinde susuyorlar. Bunun neresi iç savaş çağrısı, bu bir tedbir. Şimdiden sonra varsın gitsinler cenazeye.

>> PKK'ya moral vermeyi CHP tabanı kabul etmez. PKK ile HDP'yi ayrı görmek bir yanılsamadır.

>> O sabah o olay oldu ve Buldan'ı aradım. Kişisel tehdidim olmadı. Ama HDP ve PKK konusunda fazlasını söyledim. Kendileri adına çizilmiş çizginin dışında bir irade ortaya koymaları mümkün değildir.

Etiketler
Şehit Süleyman Soylu