Makam odasına çağırıp uyarmış: MHP'li vekil CHP'li vekillerden Bahçeli uyarınca özür diledi

Posta Gazetesi Yazarı Murat Çelik, TBMM'de MHP'li Olcay Kılavuz'un, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e yaptığı yumruklu saldırıyla ilgili yeni bir gelişme paylaştı.

Makam odasına çağırıp uyarmış: MHP'li vekil CHP'li vekillerden Bahçeli uyarınca özür diledi

Üç gün önce Meclis'teki yumruklu kavga haberi ajanslara son dakika olarak düştü. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e arkadan yumrukla saldırmış tansiyon yükselmişti. Posta Gazetesi yazarı Murat Çelik'in yazısına göre CHP'li Sezgin Tanrıkulu da MHP'li Kılavuz'un fiziki şiddetine maruz kalıyor.

Murat Çelik'in yazısında yer alan bilgilere göre yaşananlar sonrası MHP lideri Devlet Bahçeli Olcay Kılavuz ile görüşüp Kılavuz'u uyarıyor. Bu uyarı sonrası MHP'li Kılavuz hem CHP'li Özgür Özel'den hem de CHP'li Sezin Tanrıkulu'ndan özür diliyor.

İşte o yazı:

9 Haziran 2020 Salı akşamı TBMM Genel Kurulu’nda, MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’e arkadan yumruk atmasıyla başlayan kavga malum.

BİLİNMEYENLER

O akşam ikinci bir fiziki saldırı daha var. Genel Kurul dışında olunca pek gündeme gelmedi ama çok önemli… Bu ikinci arbede duyulmayınca Sezgin Tanrıkulu’nu aradım. Ben ısrarla sordum, o da ısrarla “Bu konularda konuşmak istemiyorum” dedi. Tanrıkulu konuşmayı reddedince farklı kaynaklardan araştırıp teyit ettim. ‘Duyum’ değil, ‘bilgi’ yani şimdi yazacaklarım.

O akşam tansiyon yükselince, oturumu yöneten HDP’li Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş oturuma ara veriyor. CHP’li Sezgin Tanrıkulu -salonda Başkan koltuğunun arkasında yer alan kapıdan- Erdoğmuş’un yanına gidiyor. Ak Partili vekiller de geliyor odaya. Sükûnet ve itidal tavsiyeleri birbirini izlerken, bir görevli “İçeride (genel kurul salonunda) kavga çıktı” diyor.

Tanrıkulu makamdan çıkıp yan odaya geçtiğinde, genel kurul salonundaki kavgadan çıkan Olcay Kılavuz ve iki MHP’li vekil de o odaya giriyor. Ve gerginlik o noktaya taşınıyor. Tanrıkulu da Kılavuz’un fiziksel şiddetine maruz kalıyor.

DUYULMAYANLAR

Ertesi gün (10 Haziran Çarşamba) MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay arıyor Tanrıkulu’nu. Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin olaydan duyduğu üzüntüyü bildiriyor ve olaya karışan 3 milletvekilinin özür dilemek için görüşmek istediğini söylüyor.

Öğleden sonra, Meclis muhalefet kulisinde o milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ile bir araya geliyor. Kulistekilerin şahit olduğu bu görüşmede MHP’li vekiller, “Genel Başkanımızın da yönlendirmesiyle” notunu da düşerek Sezgin Tanrıkulu’ndan özür diliyor, “Hakkınızı helâl edin” diyorlar. Gerginlik böyle son buluyor, mevzu bu şekilde tatlıya bağlanıyor.

KILAVUZ, ÖZEL’DEN DE ÖZÜR DİLEDİ

Ve Özgür Özel… CHP’li Özel, kavgalı oturumun ertesi günü yaşananları telefonda şöyle anlattı:

MHP heyeti Sezgin Tanrıkulu ile görüştükten sonra Erkan Akçay beni aradı. Sayın Bahçeli’nin üzüntülerini iletti ve iki partiden üçer isim bir araya geldik. Erkan Akçay, Olcay Kılavuz ve Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt geldiler. Benim yanımda da Meclis İdare Amiri Kadim Durmaz ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi vardı. Olcay Kılavuz “Ben genel başkanımı, partimi mahcup ettim. Size karşı da yanlış yaptım. Özür diliyorum. Hakkınızı helâl edin” dedi. Biz de helâllik verdik ve olayı kapattık.

BAHÇELİ’NİN UYARILARI

Bütün bu gelişmelerin ardında, Devlet Bahçeli’nin net tavrı var. Aldığım bilgiye göre Bahçeli, olaylı oturumun ertesi sabahı Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’u makamına çağırıyor. Kayseri Milletvekili Baki Ersoy’un da aralarında olduğu birkaç vekilin daha katıldığı toplantıda; MHP Lideri, Meclis’te yaşananları tasvip etmediğini açık bir dille ifade edip gereken uyarılarda bulunuyor. Yukarıda anlattığım özür fasılları ve konunun kapanması da işte bu toplantının ardından geliyor.

Etiketler
Olcay Kılavuz Özgür Özel Saldırı TBMM Posta Gazetesi