Ekranlarda ve etkinliklerde muhalefete yönelik sert üslubuyla bilinen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sefer de soru önergesine cevap verirken üslubunu sertleştirdi.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Hakkari’de şehit düşen Erzurum nüfusuna kayıtlı Piyade Er Sezai Eşkioğlu’nun Narmanlı Camii’ndeki cenaze töreninde, cenaze namazı kılınırken protokol ile vatandaşlar arasında polis barikatı konulması tepki çekmişti. Şehidi uğurlamaya gelen Erzurumlu vatandaşlar, maruz kaldıkları muamele nedeniyle kırgınlıklarını ve kızgınlıklarını dile getirmişti.

CHP’Lİ TANAL BARİKATIN GEREKÇESİNİ SORDU

Konuyu soru önergesi yoluyla TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanının, üst düzey devlet yetkililerinin katıldığı şehit cenazelerinde bile vatandaşlar ile protokol arasına barikat konulmazken, iştirak eden en üst düzey yetkilinin Vali olduğu Şehit Ekşioğlu’nun Narmanlı Camii’ndeki cenaze töreninde polis barikatına neden ihtiyaç duyulduğunu sormuştu.

BAKAN SOYLU: VATANDAŞLARIN ÖFKELENMESİNE NEDEN OLABİLECEK HİÇBİR DAVRANIŞTA BULUNULMADI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP’li Mahmut Tanal’ın soru önergesine 3 buçuk ay sonra yanıt verdi.

Soylu, şehit yakınlarının, camiden çıkan cemaatin ve alanda bulunan vatandaşların rahat bir şekilde şehidin naaşının yanında saf tutmalarını sağlamak amacıyla askeri makamlar tarafından şehit törenlerinde bariyer konulmasının talep edildiğini belirterek, “Ayrıca, şehit cenaze törenlerine iştirakin çok fazla olması sebebiyle vatandaşların şehit cenazesini alması için yoğun bir şekilde şehidin tabutuna hareket etmelerinden dolayı askeri cenaze töreni rahat bir şekilde yerine getirilemediğinden güvenliği teminen bariyer konulması elzem olmaktadır. Bahse konu şehit cenaze töreni ve defin işlemi; vatandaşlarımızın ve protokolün katılımları ile birlikte yan yana gerçekleştirilmiş, vatandaşlarımızın kırılmasına ve öfkelenmesine neden olabilecek hiçbir tutum ve davranışta bulunulmamıştır” dedi.

SOYLU SON CÜMLEDE ÖFKELENDİ!

Bakan Süleyman Soylu’nun cevabi yazısının son kısmında üslubunu sertleştirerek, parlamenter denetim mekanizması olan soru önergesine ilişkin “Soru önergesinde bahsi geçen konular asılsız olup gerçeği yansıtmayan ibareler ve iftiralarla, güvenlik kuvvetleri yıpratılmaya çalışılmaktadır” şeklinde tepkisini dile getirmesi şaşkınlığa sebep oldu.