Alper Taş, SOL Parti'nin ÖDP'den farkını anlattı

Alper Taş, Türkiye’nin sağ iktidardan kurtulması gerektiğini söyledi.

Alper Taş, SOL Parti'nin ÖDP'den farkını anlattı

Eski Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel Başkanı, SOL Parti üyesi Alper Taş, Türkiye’nin yeni bir sol partiye ihtiyacı olduğunu belirterek Türkiye’nin sağ iktidardan kurtulması gerektiğini söyledi.

SOL Parti ile “sol ve sosyalizm hattının kuvvetleneceğini” vurgulayan Taş, “Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var. Türkiye’nin sağa mahkûm olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Artık savunma dönemi bitti, hücuma geçme zamanı” diye konuştu. 2020’nin haziran ayında kongrelerin tamamlanacağını anlatan Taş, Cumhuriyet’ten İlayda Kaya'nın sorularını yanıtladı:

- ÖDP neden isim değişikliğine gitti?

ÖDP’nin isim değişikliğine gitmesinin nedeni, dünyadaki ve Türkiye’deki siyasal gelişmeler. Bu gelişmeler isim değişikliğiyle de sınırlı olmayan bir yenilenmeyi bizim önümüze koydu. ÖDP’yi anlamlandıran dünya konjonktürü bütünüyle geride kaldı. Bu konjonktüre bağlı olarak kurulmuş olan program eskidi. 1996’da ÖDP, sol sosyalist değerlerin sorgulandığı ve kapitalizmin hegemonyasını ilan ettiği bir dönemde bir tür savunma örgütü olarak kuruldu.

ÖDP’yi sosyalizmin yeni bir tarihsel dönemini inşa etme konusunda bir arayış ve biriktirme süreci olarak tanımladık ve bugünlere geldik. Kapitalizmin yarattığı bir uygarlık kriziyle yüz yüzeyiz. Sosyalizme ve sola dair arayışların öne çıktığı bir dönemdeyiz. Bu uygarlık krizine karşı soldan ve sosyalizm tarafından bir yanıt verilmesi gerekiyor. Sol, dünya ve Türkiye için acil bir ihtiyaç. İsim değişikliği bir başlangıç. Esasen önümüzdeki süreçlerde programı, çalışma tarzımızı, örgütlenme tarzımızı değiştirerek yeni bir sürece gireceğiz. Yenilenme devrimci siyasetler için elzemdir. Tarihsel süreklilik için de değişim şarttır. ÖDP’nin mevcut programından daha farklı bir biçimde sol ve sosyalizm hattının kuvvetlendiği, daha belirgin kılındığı ve güncellendiği bir süreç söz konusu olacak. Artık savunma dönemi bitti, hücuma geçme zamanı.

- ÖDP ile SOL Parti arasında işleyiş ve taban olarak bir farklılık olacak mı?

ÖDP’de var olanlarla devam etme fikrinde değiliz. Adını değiştirip ÖDP’nin mevcut yapısıyla devam etme fikrinde değiliz. Bizim dışımızda yer alan insanlara ulaşıp bu süreci onlarla örgütleyeceğiz. Yeni bir parti kuruyormuş gibi kuruluş toplantılarıyla süreci yürütmek istiyoruz. En başından başlıyoruz. Tarihsel bir sürecin içinden geliyoruz ama kendimizi aşma, yeniden örgütlenme hedefiyle SOL Parti’yi örgütlemek istiyoruz.

- ÖDP’de 10 yıllık başkanlığın ardından SOL Parti’de üye olarak devam ediyorsunuz...

ÖDP’de Başkanlar Kurulu üyesiydim. Resmi olarak da başkandım. Beyoğlu’nda CHP’den aday olmamın ardından yasa gereği CHP’ye üye oldum ve başkanlığım düştü. Seçimin ardından CHP’den istifa edip takrar ÖDP’ye döndüm ve üyesi oldum. ÖDP’de isim değişikliğine gidince SOL Parti’nin üyesi olarak devam ediyorum. SOL Parti’nin başkanı değil, üyesiyim. Mayıs-Haziran ayında SOL Parti kongresini yapacak ve kendi yapılanmasını kurmuş olacak. SOL Parti, haziran ayına kadar inşa sürecini, programatik yenilenmesini ve örgütsel yenilenmesini tamamlamış olacak. 22 Aralık’ta yaptığımız bir başlangıçtı. Olağan kongre ile ikinci adımımızı atmış olacağız... SOL Parti’yi daha çok genç ve kadın arkadaşların omuzlamasını istiyoruz. ÖDP’nin isim değişikliğinden kaynaklı olarak ÖDP’nin başkanlar kurulu üyeleri SOL Parti’nin de başkanlar kurulu üyesi olarak devam ediyor. Bu arkadaşlar mayıs-haziran ayına kadar bu görevlerini yürütecekler. Kongre, yeni bir yönetim iradesi oluşturacak.

SOL PARTİ’NİN HEDEFLERİ NELER?


Türkiye’de bir “sol” boşluk var. 17 yıllık AKP döneminin sonuna geldik. AKP çözüldü. Eski öldü ama yeni doğabilmiş değil. Memleketin gerçek bir sol iktidara ihtiyacı var. Türkiye’nin sağa mahkûm olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Hem rejim hem düzen değişikliği konusunda mücadeleyi büyütmek üzere böyle bir süreç başlattık. Halkımızın solu, solun fikirlerini özlediğini düşünüyoruz. Biz sol bir program ve talepler etrafında halkın iktidarı için solu inşa edeceğiz.

Etiketler
Alper Taş Türkiye