AKP'li Ömer Çelik, CHP'den gelen "Kararlar, 'devletin yetkili organlarının binalarında değil, parti binasında alınıyor" eleştirilerini yanıtladı.

AKP'li Çelik, geçtiğimiz basın toplantısında Erdoğan'ın termik santraller yasasını veto ettiğini duyurmuştu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MKYK toplantısıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte Ömer Çelik’in sözlerinden satır başları:

Almanya’da ARD televizyonu Atatürk’e dönük çirkin bir yayını söz konusu oldu. Atatürk’ü Hitler’e benzeten yayını şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Bunu kabul edilemez buluyoruz.

O yapılan yayının kesinlikle basın özgürlüğü ile ilgisi yoktur. Gereğinin yapılması için ilgili bakanlıklarımız faaliyete geçecektir. Oradaki vatandaşlarımız da gereken tepkiyi göstermektedir.

Bu yayının temel değerlerimize yönelik tezahür etmemesi gerekir.

Atatürk ve Alevi vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmek üzere çirkin bir provokasyona imza atılıyor.

Bu yayın kuruluşu derhal Atatürk’ün manevi şahsiyetinden ve milletimizden özür dilemelidir.

GÜNGÖREN’DE TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜ 

Hepimizi üzen bir olay yaşandı. Güngören belediyesinde bir başkan yardımcısının çirkin bir davranışı oldu. bu çirkin davranış biçimi hepimizi üzmüştür.

Enese sesleniyorum gözlerinden öpüyoruz seninle beraberiz sana yapılan çirkin davranışı kabul etmiyoruz bu belediye başkan yardımcısı görevden alınmıştır. 
Hiçbir şekilde belediye meclis üyeliğinin devam etmesini de uygun bulmuyoruz.

CEREN ÖZDEMİR CİNAYETİ

Ceren’i kaybederken hepimiz de insanlığımızdan bir parça kaybettik.

Hepimizi kahreden bir kayıp bu.

Bundan sonraki, süreçte Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olaya müdahil olmuştur. En ağır cezanın verilmesi içini bakanlığımız takiptedir.

En önemlisi kültürel ahlaki hassasiyetlerin daha güçlendirilmesi için şiddetin toplumun her alanında uzaklaştırılması özellikle kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için her türlü çalışmanın yapılması gerekiyor.

Ceren kardeşimizin sözüne bir atıfla, Ceren’in bu vasiyetine uyarak doğum gününe kutluyoruz, rahmetle anıyoruz. Sözün bittiği yer denebilecek bir noktadır.

LONDRA ZİRVESİ

Çok önemli bir konu bu dörtlü zirveydi. NATO toplantısı ayrı bir başlık teşkil ediyor. Çok geniş bir vatandaş buluşması gerçekleştirdi Cumhurbaşkanımız.

Cambridge’deki cami çok özel bir cami. Son derece önemli bir şaheser.

Önemli bir karar dörtlü zirvenin devamlı olarak yapılmasıdır.

NATO’NUN 70. YILI

NATO’nun geçmişinde parlak bir sicile sahibiz Türkiye olarak. NATO’nun geleceğinde de aynı iddialara sahip olduğumuz bu zirvede de teyit edilmiştir.

Türkiye öteden beri doğu kanadı güney kanadı gibi bir ayrım olmaması gerektiğini söylüyor. Bu ayrımlara karşı çıktığımızı güvenliğin 360 derece temelinde ele alınması gerektiği bir kez daha dillendirilmiş oldu.

Bir sürü eleştiri getirenler bile Türkiye’nin kendisi için aldığı tedbirlerin aslında NATO için alınan tedbirler olduğunun farkında. Macron’da Türkiye’nin gücünün ve öneminin farkındadır.

Mali katkılarını yerine getirme konusunda asıl sorgulanması gerekenin Fransa olduğunun herkes farkındadır.

Burada ortaya çıkan tabloda Türkiye'nin NATO için kritik bir ülke olduğu bir defa daha ortaya konmuştur.

'KHK İLE YAPILAN BİR KERELİĞİNE YAPILMIŞ BİR DİSİPLİN AFFIDIR'

Çelik, Ceren Özdemir’in öldürülmesi olayının ardından, muhalefetin açık cezaevlerine geçişle ilgili 15 Temmuz sonrası yapılan KHK düzenlemesi eleştirilerinin anımsatılması üzerine, şöyle konuştu:

"Ne kadar ayıp bir şey. Her yasal düzenleme sonunda ortaya çıkan eylemleri o yasal düzenlemeye bağlarsanız kimse yasa çıkartamaz. Böyle bir olaydan bile Cumhurbaşkanımızı hedef almaya dönük yaklaşım ortaya konulması doğru değil. Yasal düzenlemeler, yönetmelikler eleştirebilir. Ama böyle bir mantık silsilesi kurulması, hastalıklı bir düşünceden başka bir şey olamaz. Kapalı cezaevinden açık cezaevine geçişin koşulları var. KHK ile düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yoğunluktan dolayı bir kereliğine yapılmış bir disiplin affıdır. Son olayla da onun bir alakası yok. Bu hem yüce Meclisin hem Cumhurbaşkanımızın iradesine dönük saygısızlıktır. Böyle bir acı yaşanırken bunun istismarıdır. Son hadisedeki durum ise kanun ile düzenlemesi sonucudur. Bu katil de onlardan birisidir. Sistem düzeyinde düzenlemeler yapılması zorunludur. Dünyanın her yerinde kapalı ve açık cezaevleri var."

'EKONOMİK GÜNDEMLERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ'

Çelik, asgari ücretin belirlenmesine yönelik AK Parti'nin bir rakamı olup olmadığına yönelik soru üzerine, şunları kaydetti:

"İşçi tarafı işveren tarafı yıllardır bir geleneği var, buna karar veriyorlar. Kendi pozisyonlarını açıklayacaklar. Bakanlığın tavrı da, ortak bir nokta çıkartabilmek. Hiç kimsenin dediği tam olarak olmuyor. Mutabakat olmasa nasıl bir süreç işleyeceği de açıktır. Biz ekonomik gündemlerle ilgili kendi çalışmamızı yapıyoruz. Ama bu, bakanlık işçi ve işverenler arasında gerçekleşecek bir konu, bir yaklaşım ortaya koymamız doğru olmaz."

'CUMHUR İTTİFAKINA VATANDAŞLARIMIZIN VERDİĞİ DESTEĞİ GÖRÜYORUZ'

Çelik, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin MHP'nin ceza infaz düzenlemesini askıya aldığına dair açıklamasının hatırlatılması, söz konusu düzenlemede MHP ve AK Parti arasında bir görüş farkı olup olmadığına yönelik soruya, şöyle yanıt verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Bahçeli arasında gerek yüz yüze, gerek telefonla görüşme konusunda herhangi bir sorun yok. Görüşme trafiği sonuna kadar açık ve güçlü bir diyalog var. Cumhur ittifakına vatandaşlarımızın verdiği desteği görüyoruz. Sonuçta iki farklı parti var. Cumhur ittifakında güçlü yürüyüşünde bir çatlak oluşması gibi bir durum olamaz. Aynı hassasiyete bizde sahibiz. Cumhur ittifakı arasındaki güçlü uyum, diyalog, azami ve tam mutabakatı bulmamızı sağlayabilir. Bu konuda arkadaşlarımız hem bizim partimizden, hem de MHP'den cumhur ittifakının bu konuları değerlendirdiği bir mekanizma var. Burada tam bir nokta koyulmuş değil. Hem partide hem de Adalet Bakanlığı'nda çalışmalar devam ediyor. 'Dosya kapandı' denilecek bir noktada değiliz. Bununla ilgili çalışma tamamlandığı zaman ilgili sonuçları sizinle paylaşırız. Cumhur ittifakı açısından bir sorun söz konusu değil burada."