CHP'nin bugün gerçekleştirilen grup toplantısında, Trabzonlu emekli tuğamiral Türker Ertürk'ün yeniden CHP'ye üye olduğu açıklandı. 

Grup toplantısında CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya ile birlikte kürsüye davet edilen Ertürk'e CHP rozetini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu taktı.

2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yürüten tuğamiral Türker Ertürk, daha önce üye olduğu CHP'den 2014 yılında istifa etmişti.

Ertürk özellikle  2010'da "TSK içinde Gülen cemaatine bağlı imamların bulunduğunu" ve "bu imamların dışarıya bilgi sızdırdığını" ifade ederek uzun süre gündemde kalmıştı.

*TÜRKER ERTÜRK KİMDİR?

İstiklal Madalyası sahibi Bahriyeli Şevki Ertürk’ün torunu, Deniz Subayı Asım Ertürk’ün oğlu Türker Ertürk, 10 Nisan 1957 tarihinde Trabzon’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da, Orta Öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı.

1971 yılında, Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesine başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı.

Türker Ertürk; meslek yaşamı boyunca 15 yıl bilfiil gemilerde çalışmıştır. Bu süre içinde üç harp gemisinin komutanlığını yapmış olup, en son 1996 – 1998 yılları arasında Alçıtepe Muhribinin komutanlığını yapmıştır.

Karargâh görevleri olarak; Binbaşı rütbesinde Deniz Kuvvetleri Milli Plan Subaylığı, Yarbay rütbesinde Donanma Komutanlığı Eğitim ve Tatbikat Kısım Amirliği, Albay rütbesinde ise Deniz Kuvvetleri Komuta Kontrol Daire Başkanlığı görevlerini yapmıştır.

1985 – 1987 yılları arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görev yapan Ertürk; 1988 – 1990 yıllarında Deniz Harp Akademisi eğitimini almış, 1992 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi ve 1999 yılında İtalya/Roma’da bulunan NATO Savunma Koleji eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca, mesleği ve kişisel gelişimi ile ilgili daha birçok kurs ve eğitimler almıştır.

Ertürk; 2000 – 2003 yılları arasında Londra’da Silahlı Kuvvetler ve Deniz Askeri Ataşeliği görevini müteakip, 2003 – 2004 yılları arasında Eğitim Filotillası Komodorluğu, 2004 – 2005 yılları arasında da Deniz Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini deruhte etmiştir.

Türker Ertürk; 30 Ağustos 2006 tarihinde Amiralliğe terfi etmiş olup, 2006 – 2008 yılları arasında Karadeniz Bölge Komutanlığı görevini yapmıştır. Bu görevi esnasında; ülke çapında bir sosyal sorumluluk projesi olan Gazi Alemdar Müze Gemisinin yapılmasına öncülük etmiş ve lokomotif gücü olmuştur. Bu görevin icrasının en büyük tanığı, Karadeniz Ereğli Halkıdır.

2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yapan Türker Ertürk; bu görevde de bir çok projeye imza atmış olup, halen ülkemizde devam eden sivil darbe kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği iddiasında bulunarak, 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir.

Türker Ertürk; askerlik mesleğinden ayrıldığından bugüne kadar sayısız televizyon ve radyo programlarına katılmış, çok sayıda makalesi yayınlanmış, yüzlerce konferansta konuşmacı olmuş ve yurt içinde ve dışında on binlerce kilometre yol yapmıştır.

Halen Türkiye, Avrupa ve Amerika’da yayın yapan 25’i aşkın dergi, gazete ve internet gazeteciliği yapan sitede köşe yazarlığı yapmakta ve konferanslar vermektedir.

Türker Ertürk, 8 Mayıs 2016 tarihinde Azerbaycan Dede Korkut Milli Vakfı tarafından Türk Dünyasının gelişimi ve tanıtılmasındaki aktif faaliyetleri ve yorulmak bilmez çalışmaları nedeniyle General Gazi Aslanov Altın Şeref Madalyası ve yine Türk Dünyasının dünyada tanıtılmasındaki aktif siyasi ve sosyal faaliyetleri, Azerbaycan’ın bütünlüğü, Dağlık Karabağ’ın Ermenistan tarafından haksız şekilde işgal edilmesine karşı yeniden özgürlüğe kavuşması için Karabağ halkının haklı sesinin dış ülkelerde yakından duyurulmasındaki rolü ve iki ülke arasındaki dostluk ve medeni ilişkilerin güçlendirilmesindeki emsalsiz hizmetlerinden ötürü 1 Temmuz 2017 tarihinde Vatan Evladı Altın Şeref Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Türker Ertürk, Çağdaş Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi olmasının yanı sıra Beyaz Nokta Gelişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesidir.

Aktif bir sporcu olan Ertürk; tenis, yelken, sörf, kar ve su kayağı sporları yapmakta olup, kurbağa adam brövesine ve üç yıldız balıkadam dalıcı belgesine sahiptir.

*(Türker Ertürk'ün özgeçmişi kendi sitesinden alınmıştır)