Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası haber ajansı Reuters’in sorularını yanıtladı.

Erdoğan, kabine değişikliğiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi:

"Ortada herhangi bir sıkıntı yokken kabine konusunu ele almanın anlamı yok. Arkadaşlarımın hepsi ellerinden gelen gayreti gösteriyor. Kabine değişikliği ile alakalı ihtiyacımız olduğu anda bu tür bir şey yaparız, sipariş üzerine böyle bir şey yapmayız."

Erdoğan, başkanlık sistemine yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Erdoğan, "Bu eleştirileri gündeme getirenler ne siyaset ne devlet yönetimini biliyor. Yargı bağımsızdır. Kararlarını vermekte serbesttir.

Yürütme olarak güç, parlamentoda. Yasama olarak yaptıklarını beni yapma yetkim yok. Ama yasama dışında herhangi bir başka yasama organı yoksa o zaman cumhurbaşkanlığı kararnamesi devreye gidiyor.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi demokratik ber hükümet sistemidir. Dünyada bu konu konuşulmuyor ama Türkiye’de Erdoğan cumhurbaşkanı (olunca) sürekli konuşuluyor. Bu, siyasal istikrardır.

Bunu getirebilmek için bu adımları attık. Bazı eksikler için hazırlıklarımızı yaptık kamuoyu ile paylaşacağız. Güzel bir yere geldik. Cumhurbaşkanlığı sistemini yeni bir döneme hazırlayacağız" diye konuştu.