CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Denizli’de yaşanan depremin ardından Bozkurt ve Çardak ilçelerinde incelemelerde bulundu.

Özel, “Denizli’nin kötü bir tecrübesi var. Acıpayam’da yaşanan depremden sonra o yaraların sarılmadığı, kişilere verilen sözlerin tutulmadığı, halen daha evlerine geçemediğine yönelik bir tecrübe bulunuyor. Gittiğimiz her yerde evlerinde yeni hasar oluşan insanlar, ‘Acıpayam’ın başına gelenler bizim başımıza gelmesin’ dediler. Biz bu hassasiyetleri, biraz önce görüştüğümüz bakana da ilettik” dedi. Özel, “Bozkurt depremi, hangi siyasi görüşten olursak olalım hepimize büyük İstanbul depremi konusunda kulağımızı çeken, bize son uyarıyı yapan bir hatırlatmadır. Tüm partilerle Meclis zemininde işbirliği vaat ediyoruz. 1 Ekim’de Meclis açıldığında bunun öncelikli bir konu olarak ele alınması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Özel’e CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba ve Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik eşlik etti. Özel, Bozkurt ilçesindeki temasları sırasında burada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile de bir araya geldi. Özel, Kurum’a, Denizli Acıpayam ve Manisa’da meydana gelen depremlerde sözlerin tutulmadığını belirterek, bu depremde verilen sözlerin, benzer mağduriyetler yaşanmaması için takipçisi olacaklarını söyledi. Özel, burada yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

CAN KAYBI OLMAMASIYLA TESELLİ BULUYORUZ

“Can kaybı olmadığına ilişkin açıklamalar yüreklerimize su serpti. CHP ve İYİ Parti’nin milletvekili ve yöneticileriyle birlikte, deprem bölgesinde araştırma, incelemelerde bulunduk. Aldığımız bilgiler can kaybının olmadığı, ancak ciddi maddi hasarların olduğu Bozkurt ve Çardak’ta oturulamaz binaların olduğu, çadırların kurulduğu ve yapılacak çok işin olduğu yönündeydi. Burada yaraların hızla sarılması gerekiyor. Denizli’nin kötü bir tecrübesi var. Acıpayam’da yaşanan depremden sonra o yaraların sarılmadığı, kişilere verilen sözlerin tutulmadığı, halen daha evlerine geçemediğine yönelik bir tecrübe bulunuyor. Gittiğimiz her yerde evlerinde yeni hasar oluşan insanlar, ‘Acıpayam’ın başına gelenler bizim başımıza gelmesin’ dediler. Biz bu hassasiyetleri, biraz önce görüştüğümüz bakana da ilettik. Bu konuda milletvekillerimiz de gerekli çalışmaları yaparak, konuya ilişkin duyarlılığımızı hem Meclisin gündemine, hem ülkenin gündemine taşıyacaklar. Can kaybı olmamasıyla teselli buluyoruz.

GENEL İKTİDAR VE YEREL İKTİDAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Bozkurt’ta özellikle kötü zemine bina yapılmamasına izin verilmemesi, bir kadın belediye başkanının, dirençle ve dirayetle Deprem Yönetmeliği’ne uygun zemin etüdü konusunda göstermiş olduğu 5 yıllık çabanın, Bozkurt’ta kendisinin yüzünü ağarttığını ve kimsenin gözyaşlarına boğulmamasına sebebiyet verdiğini görüyoruz. Kendisiyle gurur duyuyoruz. Bu konuda tüm yerel yöneticiler aynı hassasiyeti göstermeli. Bozkurt depremi, hangi siyasi görüşten olursak olalım hepimize büyük İstanbul depremi konusunda kulağımızı çeken, bize son uyarıyı yapan bir hatırlatmadır. Hem genel iktidar hem yerel iktidar üzerine düşeni yapmalıdır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve ilçe belediye başkanlarımızın bu konuda üzerine düşenler bulunmaktadır ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi ve ilgili bakanlık bu konuda duyarlı olmalıdır. Tüm partilerle Meclis zemininde işbirliği vaat ediyoruz. 1 Ekim’de Meclis açıldığında bunun öncelikli bir konu olarak ele alınması gerekiyor. Bugün burada yönetmeliklere uyulduğu, yerel yöneticilerin konuya hassasiyet gösterdiği durumlarda büyük bir tehlikenin nasıl bertaraf edildiğini hep birlikte gördük. Ama bu hassasiyetin tüm Türkiye’de gösterilmesi gerekiyor.”