CHP'li Öztrak belediyelerdeki atamalara ilişkin konuştu: Gündeme gelmesinden memnunuz

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztrak, CHP'li belediyelerdeki akraba atamalarına ilişkin, "Türkiye'de tabii uygulamaları dönüp baktığınızda "Balık baştan kokar" diye bir tabir vardır. Damat, hazinenin başında. Şunu açıkça ifade edeyim: CHP, leke kabul etmeyen bir partidir. Bu tür yanlış uygulamalar kamuoyu önünde sırıtmaktadır.

Bunu gündeme getiren basının müspet bir görev yaptığını düşünüyorum. Bunların gündeme gelmesinden bu oto kontrolün yapılmasından memnunuz. Ayrıca yine kendileri açıklama yapacaklar ama genel başkanımız imzaladı, siyasi etik yasasını Meclis'e getirdik. Üst düzey yöneticilerinin akrabalarına iş vermesi kabul edilecek bir şey değil. " dedi.

"Devletin kasasını boşaltan iktidar Merkez Bankası'nın kasasını da boşaltacak"

Öztrak, "Veriler, ekonomideki daralmanın süreceğini ortaya koyuyor. Genç işsizlik oranı yüzde 23'ü aşmış. Piyasada iş arayan her 4 gençten biri işsiz. Hayat pahalılığı dar gelirli vatandaşlarımızı bunalttıkça bunalttı, millet icra kapılarına düştü.

Devletin kasası tamtakır. Bakan damadın övündüğü tablo bu. Artan işsizlik, ödenemeyen borçlar. Devletin kasasını boşaltan iktidar şimdi de Merkez Bankası'nın kasasını boşaltacak. Milletin kefen parasını harcayacaklar" ifadesini kullandı.

"Faiz inerken de çıkarken de kazananın değişmediğini gördük"

Öztrak, "Ekonomide çarkların bir an önce çarkların dönmesi gerekiyor. Ekonomide güven endeksinin düştüğünü görüyoruz. Güvenmeyen insanlarımız nasıl yatırım yapacak. Bu bir yılı aspirin tedavisi, pansuman ile geçirdik. Açıklanan her paketten sonra işler hep kötüye gitti. Sosyete damat durumun ciddiyetinin farkında değil. Bugün Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı. Enflasyon düşüşünü pazarlamaya hazırlanıyorlar. Faiz teorilerine çok güveniyorlarsa indirsinler faizleri yüzde beşe. Faiz inerken de çıkarken de kazananın değişmediğini gördük. Faiz lobisi, milletimizin kanını emmeye devam ediyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Merkez Bankası'nın güvenirliliğini yerle bir ediyorlar. Gelişmiş ekonomiler yeniden parasal gevşemeye gidecekler" diye konuştu.

"Tarlaya uzun galoşla giren ilk siyasi oldular"

Öztrak, Kadroların yeniden güven vereceğini sanıyorlar. Aslında ekonomik olarak vatandaşlarımız ciddi sıkıntı içinde. İki Trakya'dan büyük alan bu iktidar döneminde işlenmiyor. Çiftçiler ürün ve girdi maliyeti arasında ezilip kaldı. Tek adam rejimine geçtikten sonra çiftçilere destek parça parça ödeniyor. Tarlanın çamurunun ayağına bulaşmasında korkan sarayın kibirlisi pabucunu toza değdirmekten korktu. Tarlaya uzun galoşla giren ilk siyasi oldular. Milletimiz sabırla sandığı bekleyecek" dedi.

Öztrak sorulara şöyle yanıt verdi:

(AYM’nin Barış Akademisyenleri kararı) AYM üzerinde bu sözde birtakım bilim adamları bir baskı oluşturma gayreti içinde. AYM de bu bildirinin ifade özgürlüğü olarak değerlendirmesi gerektiği kararını verdi. 8 üye aslında bilim insanlarının bildiriye imza attığı için özgürlüklerinden mahrum kalmasını doğal karşılamıştır. Biz de bu bildirinin içeriğine katılmadığımızı söylemiştik. AYM'yi baskı altına almaya çalışmak bilim adamlığına yakışmaz.

(Bakanlıklarda bürokratların çifte maaş alması) Bürokratlar ana işleri için doğru dürüst maaş alabilse bu yollara başvurmazlar. Bunları kabul etmek, içimize sindirmek mümkün değil.

(Belediyelerde akraba atamaları) Türkiye'de tabii uygulamaları dönüp baktığınızda "Balık baştan kokar" diye bir tabir vardır. Damat, hazinenin başında. Şunu açıkça ifade edeyim: CHP, leke kabul etmeyen bir partidir. Bu tür yanlış uygulamalar kamuoyu önünde sırıtmaktadır. Bunu gündeme getiren basının müspet bir görev yaptığını düşünüyorum. Ayrıca yine kendileri açıklama yapacaklar ama genel başkanımız imzaladı, siyasi etik yasasını Meclis'e getirdik. Üst düzey yöneticilerinin akrabalarına iş vermesi kabul edilecek bir şey değil.

(AOÇ, Ankara Tren Garı'nın Medipol'e verilmesi) Burada da milletin içine sinmeyecek bir durum ortaya çıkıyor. Gerekli bedel nasıl tespit edildi. AOÇ'nin arazisi ile ilgili bu üniversiteye yönelik durumlar var. Yap-İşlet-Devret projelerinin bedeli nedir? Buna da cevap bekliyoruz. Kamu malının karşılığında ne alınmıştır? Bunlarla ilgili olarak cevap bekliyoruz."

Etiketler
Faik Öztrak