CHP eski milletvekili Atilla Kart, Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde bulunan karikatürist Musa Kart ve HDP’li Sırrı Süreyya Önder’i ziyaret etti. Cezaevi önünde açıklama yapmasına izin verilmeyen Atilla Kart, kapalı görüşteki izlenimlerini anlattı.

Cumhuriyet'in haberine göre, HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Şahabettin Işık’ın da kendisine eşlik ettiği Kart, kapalı görüşte telefonla bir camın arkasından yaklaşık 40 dakika kadar bir görüşme gerçekleştirdiğini belirterek, “Hiçbir zaman bir intikam ve öfke duygusuna kapılmamışlar. Türkiye’nin barışı ve demokrasisi için sorumluluklarının bilincindeler. Sırrı Süreyya Önder cezaevinde üretmeye devam ediyor.

Tarihi boyutuyla çok önemli şeyler ürettiğini ve toplumla paylaşacağını ifade edebilirim. Sırrı Süreyya Önder her ne kadar cezaevinde olsa da topluma karşı görevini yerine getiriyor. Bir insan olarak bu insanlar bu üretimlerini dışarıda yapmalı. Bu üretimlerini özgür ortamlarda yapmalı. Bu ortamı yaratmak Türkiye’yi yönetenler için bir sorumluluktur” dedi.

Atilla Kart

Hem Musa Kart’ın hem de Sırrı Süreyya Önder’in sağlık durumlarının iyi olduğunu kaydeden Kart, “Moralleri çok iyi ve çok güçlü. Görüntü olarak da iyi görünüyorlardı. Musa Kart, Mustafa Kemal Güngör ve Önder Çelik aynı koğuşta kalıyorlar. Biliyorsunuz Sırrı Süreyya Önder esprili bir karaktere sahiptir.

Görüşmemiz esnasında siyasi liderlere yönelik harika gözlem ve tespitleri oldu. Teşhisleri oldukça yerindeydi ve yine beni güldürmeyi başardı.

Ancak bu esprileri kendimde muhafaza etmek istiyorum. Yine Sırrı Süreyya Önder’in İstanbul seçimlerine ilişkin çıkan sonuçtan memnun olduğunu gözlemledim” diye konuştu.