Saray kaynakları Türkiye'nin kaybetmesine neden olan Başkanlık sisteminde değişikliğe gidilebileceğini açıkladı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan "Erdoğan, neyin sonunu hazırlıyor?.." başlığını taşıyan köşesinde iki önemli çalışmayı duyurdu. Takan "YENİÇAĞ okurlarına bugün "hayal mi yoksa gerçek mi" dedirtecek bomba bir haber vereceğim. Yok!.. Ne kabine  ne de AKP vitrini değişikliği ile alakalı... Artık onlar magazin haberi oldu!.." diye yazdı.

Erdoğan'ın konuşmasını anımsatan Takan şunları yazdı, "AKP Genel Başkanı R. Erdoğan, önceki gün partisinin grup toplantısında, gözler Binali Yıldırım, Berat Albayrak ve Süleyman Soylu'ya çevriliyken, konuşmasında çok kritik bir değerlendirme yaptı;

"Cumhurbaşkanlığı bünyesinde yeni yönetim sisteminin bir yıllık uygulama sonuçları, eksikleri, aksaklıkları ve geliştirilmesi gereken yönleriyle ilgili kapsamlı çalışma başlattık. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın başkanlığında bakanlıklarımızın, kurumlarımızın, akademisyenlerimizin, medya mensuplarının ve ilgili tüm kesimlerin katılımıyla bu değerlendirme çalışmasını gerçekleştireceğiz. Sonuçları da milletimizle paylaşacağız."

AKP PARLAMENTER SİSTEMİ GÜÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPIYOR

Ahmet Takan önemli bir iddiayı da gündemine taşıdı. Takan'a göre Saray'da tepki çeken 'başkanlık' sisteminden geri adım atılacağını öne sürdü.

Takan, "Erdoğan'ın "başlattık" dediği çalışmaya dönelim tekrar. Saray'daki kaynaklarıma "Ne oluyor?" diye sorduğumda beni hayrete düşüren cevaplar aldım. Kısmi ambargolu anlatılanlardan özet:

İki çalışma yapılıyor saray bünyesinde, İlki, "rasyonel parlamenter sistem" diye adlandırılıyor.  Bu çalışmanın tam ortasında TBMM'yi güçlendirmek bulunuyor. Cumhurbaşkanının yetkilerinin de "biraz kısıtlanması" öngörülüyor. Ancak, üniversitelere atamalar, diğer kritik bürokrasiye atama yapmak Cumhurbaşkanına bağlı olacak. Resmiyette partisiyle olan bağı da kesilecek. Böylelikle Cumhurbaşkanı yine güçlü olacak ama yetkilerinin bir kısmını TBMM'ye verecek, Milletvekillerinin istifa etmeden Bakanlar Kurulu'na girebilmesi de düşünceler arasında. İkincisi, yarı başkanlık sistemi. Bu sistemde yine Cumhurbaşkanını halk seçecek ama TBMM ve hükümet güçlü olacak.

Evet, bu 2 çalışma tekrarlanan İstanbul seçimin ardından hızlandırıldı. Hatırlarsanız, R. Erdoğan  31 Mart seçiminin hemen ardından "Türkiye ittifakı" çağrısında bulunmuştu. 23 Nisan'da Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis kürsünde yaptığı tarihi konuşmayı da not edip cebine koymuştu. Sonraki süreçte, herkes Erdoğan'ın "Türkiye ittifakı" çağrısından geri dönüş yaptığını düşündü. Eğer kafalarının arkasında başka bir şey yoksa oldukça sıcak geçecek bu yaz aylarında  farklı sürprizler karşılaşabiliriz.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, saraydaki söz konusu çalışmaların içeriğinden haberdar mı?.. O yüzden mi "referandum" çağrısı yaptı?.. Onu bilmiyorum... Görünen gerçek, gündem belirme  inisiyatifi CHP liderinin eline geçti ve uzun bir süre de devam edecek. İktidarı, İstanbul'daki hezimet ciddi anlamda yaralamış durumda. Kafalarına göre düzenledikleri rejimin olmadığını,olamayacağını açıktan itiraf edemeseler de görüyorlar ama Cumhurbaşkanının yetkilerinde pek vazgeçmek istemiyorlar.

Şu satırları daha da anlamlandırabilmek adına manidar (!) olabilecek bir geri dönüş daha yapmak isterim. İlk kaleme alan gazeteci olarak, Kadir Topbaş'a, Melih Gökçek'e operasyon yapılacağını, görevden alınmalar olacağını kamuoyuna duyurduğumda adeta linçe uğramıştım. O günden bugüne kimse o görevden alınmaların gerçek nedenlerini sormadı, cevaplarını aramadı. Hep magazinin peşinde koşuldu. Eğer gazetecilik hayatım devam ederse, günü geldiğinde  o sürecin perde arkasını tüm açıklığı ile yazacağım. Bugün şu kadarını söyleyebilirim; araya başka faktörler girmezse süreç devam ediyor!.. Bir yerlerden gaz alan birileri o yüzden yeni AKP'yi inşa etmeye çalışıyorlar!..