Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum: Erdoğan seçilirse 13. cumhurbaşkanı olmayacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Erdoğan'ın seçilmesi durumunda 13. cumhurbaşkanı olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum: Erdoğan seçilirse 13. cumhurbaşkanı olmayacak

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilmesi halinde 13. Cumhurbaşkanı olmayacağını söyledi.

Uçum kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda cumhurbaşkanlığı seçimindeki adlandırma ve sisteme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Uçum, "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu seçimi kazanması halinde 13. Cumhurbaşkanı olacağı söyleniyor. Oysa bu doğru bir ifade değildir" dedi.

Uçum paylaşımının tamamında şunları söyledi:

Eski sistemde 12 farklı isim Cumhurbaşkanı seçildi. 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Yeni sistemde bir Cumhurbaşkanı seçtik. O da 12. Cumhurbaşkanımız Erdoğan oldu. Şimdi 28 Mayıs da ikincisini seçiyoruz. Cumhuriyet tarihimiz boyunca toplamda 21 Cumhurbaşkanı seçimi yapılmıştır. Atatürk ve İnönü 4’er kez Bayar 3’kez cumhurbaşkanı seçilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise biri eski sistem biri de yeni sistemde 2 kez cumhurbaşkanı seçilmiştir. 8 cumhurbaşkanı ise 1’er kez seçilmiştir.

'13. CUMHURBAŞKANI PAYLAŞIMLARI HATALI' DEDİ

Dolayısıyla 14 Mayıs seçimi 22. Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu olmuştur. Bugün (28 Mayıs günü) ise 22. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu yapılıyor. Buna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan için 2023 Mayıs seçimlerinde “13. Cumhurbaşkanı olarak seçilecek” şeklinde yapılan paylaşımlar hatalıdır. Çünkü Cumhurbaşkanı olan isimler üzerinden bakarsak Cumhurbaşkanı Erdoğan 12. Cumhurbaşkanı olarak 28 Mayıs seçimini kazanmış olur. Yani 22. cumhurbaşkanı seçimini, 20. (10 Ağustos 2014) ve 21. (24 Haziran 2018) cumhurbaşkanı seçimlerinde olduğu gibi 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı, demek gerekir. Ayrıca 2018 seçimlerden sonra YSK’nın TBMM’ye yazısında 13. Cumhurbaşkanı ibaresi geçmişti, TBMM düzeltilmesini istemişti.

'12. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KAZANDI, DOĞRU ANLATIM'

Aslında adı Cumhurbaşkanı da olsa teknik olarak Başkan seçtiğimiz için 2023 Mayıs seçimleri “2. Başkanlık Seçimi”dir. Eğer Cumhurbaşkanı seçimi sayısı üzerinden gidilecekse 2023 Mayıs seçimleri “22. Cumhurbaşkanlığı seçimi”dir. Seçimi kazanması halinde bu seçimi de 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan kazandı, demek doğru anlatımdır.

Etiketler
2023 Seçim Recep Tayyip Erdoğan Mustafa Kemal Atatürk Mehmet Uçum