'Bidon kafa, foseptik çukuru, haysiyetsiz...' hakaret değilmiş!

RTÜK, Fuat Uğur ve Cem Küçük'ün SÖZCÜ’ye ve okurlarına yönelik hakaretlerini fikir özgürlüğünden saydı.

'Bidon kafa, foseptik çukuru, haysiyetsiz...' hakaret değilmiş!

TGRT’deki ‘Medya Kritik’ programında sunucular, SÖZCÜ Gazetesi ve okurları için “it, köpek, morfinlenmiş, haysiyetsiz, ahlaksız, foseptik çukuru, bidon kafa” demişti. Bu hakaretler Radyo Televizyon Üst Kurulu’nca ifade özgürlüğü sayıldı.

RTÜK, SÖZCÜ'ye yönelik ağır hakaretleri “İfade özgürlüğü'' saydı. Fuat Uğur ve Cem Küçük'ün TGRT'deki programda SÖZCÜ Gazetesi ve yazarları ile gazetenin sahibi Burak Akbay'a yönelik, küfür ve tehdide varan ağır ifadeler suç sayılmadı.

Sözcü gazetesinden Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre RTÜK uzman raporunda, “Bunlar, cezayı gerektirecek ifadelerdir” denilerek yayına ceza verilmesi istenmesine rağmen, üst kurul üyeleri bu talebi reddetti. “Bidon kafa, it, köpek, haysiyetsiz, ahlaksız, fosseptik çukuruna çomak soktuk, morfinlenmiş, pespaye'' gibi hakaretler, “İfade özgürlüğü” sayıldı.

Yayınları izleyerek değerlendiren RTÜK uzmanları raporunda,“Her sabah yaklaşık 1,5 saatlik zaman dilimi içerisinde gündemin değerlendirildiği, güncel ve yazılı basına yansıyan (özellikle SÖZCÜ Gazetesi ve yazarlarına ilişkin) haberlerin ekrana getirilip yorumlandığı programda, yayında adı geçen kişi ve kurumlara yönelik hakaret ve küçük düşürücü ifadelerde bulunulduğu görülmektedir. Programın genel formatına bakıldığında ise sunucuların haberden çok eleştiri sınırlarını aşan tutum ve davranışlarla yorumlar yaptığı dikkati çekmektedir” değerlendirmesini yaptı.

YARGILAYICI AÇIKLAMA

Raporda ayrıca, “Henüz yargı aşamasında olan ve haklarında kesinleşmiş bir yargı kararı bulunmayan SÖZCÜ Gazetesi'ni hedef alarak, ‘İşte bu aptallığınız yüzünden yargılanıyorsunuz ve gazetenize el konacak zaten. Kesin el konacak. Bunun hukuki süreci işliyor ve kayyumu yiyeceksiniz. İstediğin kadar medya özgürlüğü diye bağır. Günleriniz sayılı bir sabah uyandığınızda böyle bütün her şeye el koyulup bir TMSF şirketi olacaksınız. Bunu bilin yani, bu olacak. Ondan sonra gazetene şimdi el konacak' şeklinde yargılayıcı ve hüküm verici açıklamalarda bulunulduğu tespit edilmiştir. RTÜK'ün 6112 sayılı Kanunu'nun 8. maddesinin 1 fıkrasının (i) bendinde ifade edilen, “Yargıya intikal eden konularda yargılama suresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkileyecek nitelikte olamaz' hükümlerini ihlal eder nitelikte olduğu değerlendirilmiştir ” ifadeleri yer aldı.

AĞZA ALINMAYACAK HAKARETLER


RÜTK uzmanlarının raporunda, aynı maddenin (ç) bendinde “Programın genel formatına bakıldığında sunucuların canlı yayında haberden çok yorumlar yaptıkları ve ‘bidon kafa, it, köpek, haysiyetsiz, ahlaksız, fosseptik çukuruna çomak soktuk, morfinlenmiş, pespaye v.s.' gibi eleştiri sınırlarını aşan ifadelerde bulundukları dikkati çekmektedir.‘Yayınlar, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez' ilkesini ihlal ettiği değerlendirilmiştir ” ifadesi yer almasına rağmen RTÜK bu hakaretleri ifade özgürlüğü saydı ve programa ceza vermedi.

İşte o hakaretler
RTÜK'ün “ifade özgürlüğü” saydığı ve ceza vermediği ağır hakaretlerden bazıları şöyle: “Böyle düz kontak gibi böyle aptal oldukları için de zaten başlarına bu işler geliyor”

“Bu devlet kulağından tutup eşek gibi buraya getirecek Türk mahkemelerinin önüne eşek gibi çıkaracak ve anırta anırta da bu ifadeleri alacak. Kendi foseptiğinizde boğulacaksınız”,“Bizim patronumuzu da işin içine katarak laf atıyorsun ya, Aydın Doğan'ı yamultmuş adamız biz. (gülüşme) Hiç öyle kusura bakma yani. Bak burada en güçlüsü o olduğu için söylüyorum. Bak bütün yazarları şu an köpek…

Etiketler
Sözcü davası Fuat Uğur Cem Küçük Hakaret