Muarrem İnce'nin Babala TV'deki açıklamalarına Merdan Yanardağ'dan yanıt

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin iftiralarına yanıt verdi.

Muarrem İnce'nin Babala TV'deki açıklamalarına Merdan Yanardağ'dan yanıt

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, Oğuzhan Uğur’un sunduğu Babala TV'ye konuk olan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Halk TV, TELE1 ve KRT'ye yönelik ifadelerine yanıt verdi.

İnce’nin açıklamalarının sebebinin eskisi gibi ekranlarda yer alma isteği olduğunu söyleyen Yanardağ, ''Biz bunu yapmadığımız için de saldırıyor, yalan söylüyor, iftira atıyor. Saray’ın polisine ve adliyesine tamamen yalana dayalı ihbarlarda bulunuyor. İktidar yanlısı medya kuruluşlarını bir yana bırakmış, -ki medyanın yüzde 95’ini oluşturuyorlar- bağımsız ve muhalif yayın yapan üç televizyon kanalına saldırıyor” ifadelerini kullandı.

Yanardağ’ın açıklaması şöyle:

''Muharrem İnce, TELE1 başta olmak üzere KRT ve HALK TV gibi bağımsız medya kuruluşlarına yönelik iftiralarını sürdürüyor. Dahası, Sarayın muhbirliğine soyunmuş görünüyor. Bunun tek nedeni var; Muharrem İnce yayınlarda yer almak, eskisi gibi sürekli haber olmak ve sık sık ekrana çıkmak istiyor. Biz bunu yapmadığımız için de saldırıyor, yalan söylüyor, iftira atıyor. Saray’ın polisine ve adliyesine tamamen yalana dayalı ihbarlarda bulunuyor. İktidar yanlısı medya kuruluşlarını bir yana bırakmış, -ki medyanın yüzde 95’ini oluşturuyorlar- bağımsız ve muhalif yayın yapan üç televizyon kanalına saldırıyor. Onların kapanmasını istiyor. Neden? Çünkü M. İnce’yi haber yapmıyorlar!

Öncelikle belirtmek isterim ki, – KRT ve HALK TV gerek görürse kendileri yanıt verir- TELE 1 iktidarın baskısı ve kuşatması altında ayakta kalmaya çalışan bağımsız bir medya kuruluşudur. Reklam ambargolarına karşı direnen, mali sorunlarla boğuşan ve kendi kaynaklarını yaratarak yoluna devam eden bir gazetecilik odağıdır. Gazeteciler tarafından kurulan ve yönetilen tek basın yayın kurumudur. Hiçbir siyasi parti ve sermaye grubuyla ilişkisi yoktur. Esas olarak seyircilerinin / izleyicilerinin desteğiyle finansman sorunu çözen, ambargoları kırarak başarılı olan bir televizyondur.

Muharrem İnce yalan söylüyor. Onun TELE 1’de yer almamasının tek nedeni vardır; artık bir haber değeri yok. Siyasetteki ağırlığı kadar yer veriyoruz. Bunu kaldıramıyor. CHP’de olduğu dönemdeki ilgiyi ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı sırasındaki ekran olanaklarını istiyor. Olmayınca saldırıyor. Muhbirlik yapıyor. Siyaseten bitik bir tip olan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin yapıldığı gece, söz verdiği halde ortaya çıkamayan ve seçimi AKP’ye teslim eden bu korkak adam, kurduğu parti de başarısız olunca, bağımsız medyaya saldırıyor. Böylece giderek Saray’ın soytarısına dönüşüyor. Çünkü, kendisi bağımsız basına saldırınca yandaş medya da ona geniş şekilde yer veriyor.

TELE 1 hiçbir partiden maaş almıyor. Hiçbir parti ile gazetecilik dışında bir ilişkimiz bulunmuyor. Belediyeler ve siyasi partilerle tümü yasal olan reklam ve tanıtım hizmetleri dışında akçeli hiçbir ilişkimiz yok. İktidarın mali ve siyasi baskılarına direnerek, çalışarak ve hizmet üreterek gelir yaratmaya çalışıyoruz. Söyler misiniz televizyonların reklam ve sponsorluk dışında bir gelir kaynağı var mı? Örneğin bu hafta TKP bize reklam veriyor. Faturasını kesiyoruz, ücretini ödüyor. Peki bu parti TELE 1’e “maaş” mı vermiş oluyor.

Muharrem İnce, elinde hiçbir belge olmadığı halde iftira atıyor. CHP ile kayıt dışı parasal bir ilişkimizin olduğunu ileri sürüyor. Dahası, benim, Suriye üzerinden gelişen provokasyonlara dikkat çekmek için 10 yıl önce attığım bir Twitter mesajını göstererek PKK yanlısı olabileceğini iddia etmeye varacak kadar şirazeden çıkıyor. Yani Saray’ın muhbirliğini yapıyor. Seçim gecesi ülkeyi yüzüstü bırakan, milletin önüne çıkmaktan korkan, “Adam Kazandı” diye havlu atıp iktidarı Erdoğan’a teslim eden Muharrem İnce, bunun hesabını vermek yerine; halkın sesini duyurmaya, demokrasi mücadelesinin sözcüsü olmaya çalışan bağımsız medya kuruluşlarına saldırıyor.

Belgesiz konuşuyor, yalan söylüyor, iftira atıyor. Ama biz somut şekilde soruyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçiminin harcamalarını karşılamak için açılan mali kampanyada vatandaşların yaptığı bütün bağışlar, kendisinin kişisel hesabına yattı. Kalan para ne oldu? Bunun hesabını verdi mi? Sayıştay denetiminden önce kesilen bütün faturalar ve daha sonra kendisi ve ailesinin yaptığı bütün harcamalar incelendi mi? Sadece soruyorum. AKP iktidarı altında üç kez hem kişisel hem de kurumsal olarak mali denetimden geçen ve aklanan kişi ve kurum olarak sadece soruyorum. Kendisi açıklamazsa biz araştırıp yanıtını vereceğiz.

Muharrem İnce, siyaseten bitişini gizlemeye ve yeniden gündeme gelmeye çalışan bir zavallıdır. Bunun adı soytarılıktır. Muhbirliği ise sağda solda gösterdiği Twitter mesajlarında olduğu gibi tescillidir. Yukarıda da belirttiğim gibi, kendisi artık haber değeri taşımadığı için yayınlarımızda yer almıyor. Kaldı ki, daha dün öğretmenlerle ilgili bir açıklamasını arkadaşlarımız haberlerde verdi. Yani ağırlığı kadar yer alıyor.''

Etiketler
Merdan Yanardağ Memleket Partisi Babala TV Muharrem İnce