Geçtiğimiz akşam Twitter hesabından yaptığı bir açıklama ile istifasını duyuran Ali Duran Topuz, ''Her şeyin bir başı vardır bir de sonu. GazeteDuvar ile bir bağım kalmamıştır. Mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara binlerce teşekkürler. Eleştiren, kızan, öven herkese de şükran. Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek zaten'' ifadelerini kullandı. 

Topuz’un kararını açıklamasının ardından Gazete Duvar’ın İngilizce Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel ile Bahadır Özgür, Ayşe Çavdar, Hakkı Özdal, Şenay Aydemir, Fehim Taştekin ve Aydın Selcen'in de aralarında bulunduğu çok sayıda yazar Gazete Duvar’dan ayrıldıklarını duyurdu.

İstifa ettiğini duyuran bazı isimler şöyle:

Fehim Taştekin, İrfan Aktan, Bahadır Özgür, Hakkı Özdal, Aydın Selcen, Kemal Can, Musa Özuğurlu, Mihdan Sağlam, Şenay Aydemir, Ayşe Çavdar, İslam Özkan, Dinçer Demirkent ve Metin Solmaz.

YAPRAK DÖKÜMÜ SÜRÜYOR

Bugün ise Mehveş Evin ve Şenay Aydemir, Gazete Duvar ile yollarını ayırdıklarını duyurdu.

Gazetecilikte 28 yılı devirdiğini ve birçok kez başka işten atılıp başka yayınlara transfer olduğunu belirten Evin, "Bu sektör başkasına pek benzemez: Kaç kere işten atıldım, kaç kere başka bir yayına “transfer” oldum, inanın hatırlamıyorum" dedi. Son altı yıldır daha daha özgür, bağımsız internet yayınlarında çalışmayı tercih ettiğini söyleyen Evin, "Bugün gerek ulusal televizyon, gerek gazete, gerek internette “eleştirel” yayınlar daha çok izleniyor, okunuyor çünkü “merkez” denen şey teksesli, lümpen, daha fenası yalan ve dezenformasyona dayanıyor" ifadelerini kullandı.

Ayrılma nedeninin yönetim değişikliği olduğunu belirten Evin, "İyi giden, tutan bir yayında köklü bir “yönetim değişikliği” yapılıyorsa bana da yer yok demektir" sözleriyle yazısını bitirdi.

Şenay Aydemir ise "Duvara astığım son yazı" diyerek sosyal medya hesabından son yazısını paylaştı:

İSTİFA DALGASININ SEBEBİ PATRON KRİZİ

Gazete Duvar’daki istifa depreminin, yayın sahibi Vedat Zencir’in, sitenin kurucu yayın yönetmeni Ali Duran Topuz’a karşı, “editoryal bağımsızlığa müdahale” olarak nitelenen tavırlarından kaynaklandığı öne sürüldü.

Gazete Duvar’daki deprem, Zencir’in, sitenin kurucu yayın yönetmeni Topuz’a yönelik eleştirileri ile başladı. Zencir’in bazı haberlerle ilgili eleştirileri ve Topuz tarafından “müdahale” olarak yorumlanan davranışları, iki isim arasındaki gerilim artırdı.

t24'ün iddiasına göre, Zencir, birkaç ay önce, Topuz’la yolları ayırma kararı aldı ve yerine geçecek ismi belirlemek üzere bazı görüşmeler yaptı. Zencir’in kurumun iyi yönetilmediğini, son dönem yayınlarının başarısız olduğunu savunduğu ancak Gazete Duvar’ın diğer kurucu isimlerinin bu görüşü paylaşmadığı kaydedildi. Özellikle Gazete Duvar’ın kurucularından İcra Kurulu Başkanı Ömer Araz, Topuz’un görevden alınmasına karşı çıktı. Bu süreçte, Zencir’le Topuz arasında “diyalog kuramama” olarak nitelenen sorunlar da yaşandı.

Vedat Zencir’in, Ali Topuz’un yerine başka bir ismi getirme ve organizasyonu yenileme düşüncesinden vazgeçmemesi üzerine, İcra Kurulu Başkanı Araz, görevi bıraktığını bildirdi. Araz’ın bu kararını öğrenen Topuz da istifa kararını sosyal medyadan duyurdu ve açıklamasında isim vermeden, Zencir’i işaret ederek “sadece bir kişiye hakkını helal etmediğini” söyledi.

GAZETE DUVAR'DAN AÇIKLAMA

Geçtiğimiz gün başlayan istifa süreci hakkında Gazete Duvar'dan Vedat Zencir adına bir açıklama yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Ne oluyor? Duvar kapanacak mı? Satılacak mı? Genel Yayın Yönetmeni neden görevden ayrıldı? Bundan sonra ne olacak? Duvar okurları ve çalışanlarından dün akşamdan bu yana böyle birçok soru geliyor.

Gazete Duvar beş yıl önce yayın hayatına başladığında, bugün geldiğimiz noktaya gelebileceğimize bizden başka kimse inanmıyordu. Gazete Duvar’ın bugünkü başarısı iyi gazeteciliğe duyulan inancın ve muazzam bir kolektif emeğin ürünü. Geride bıraktığımız son derece verimli beş yıl için başta Ali Topuz olmak üzere gazetenin tüm yazar ve çalışanlarının büyük rolü ve katkısı vardır.

Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır. Bu, geçmişi reddetmeyi değil, tersine, onu daha da ileri taşımayı amaçlamalıdır. Bu çaba, bazen yönetim ve organizasyon bakımından yeni kararlar alınmasını gerekli kılar.

Duvar’ın gerçekleri başarıyla ortaya koyan, bu nedenle de ona ciddi bir imaj ve değer kazandıran gazetecilik anlayışından taviz verilmesi, editoryal bağımsızlıktan vazgeçilmesi asla söz konusu değildir. Duvar tüm çalışanlarının ve okurlarının ümidi ve geleceğidir. Hepsinin emeğiyle ve özverisiyle bu günlere gelmiştir. Onun için de herkesin özenle koruması gereken bir kurumdur.

En baştan itibaren iyi gazeteciliğin kişilere değil ilkelere bağlılık temelinde mümkün olduğunu ve iyi gazetecilik ilkelerinin kurumsallaşması gerektiğini ısrarla savunduk. Gazete Duvar aynı iddiayı bugün de sürdürüyor. Okurlarımızın şimdiye kadar gösterdikleri ilgiye minnettarız ve gazetecilik adına daha iyisini yapma azmi içindeyiz. Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak, ülkemizin ağır koşulları altında boğulmaya çalışılan gazetecilik mesleğinin güvenilir kalesi olmaya devam edecektir.