TGC Başkanı Turgay Olcayto: İktidarı akreditasyon uygulamaktan vazgeçmeye çağırıyoruz

TGC Başkanı Turgay Olcayto, FOX TV, Halk TV ve Reuters muhabirlerinin Muğla Milas’daki Kemerköy Termik Santrali'ne alınmamasına tepki gösterdi.

TGC Başkanı Turgay Olcayto: İktidarı akreditasyon uygulamaktan vazgeçmeye çağırıyoruz

Yangın bölgesinde haber takibi yapan FOX TV, Halk TV ve Reuters muhabirlerinin bakanların açıklama yapacağı Muğla Milas’daki Kemerköy Termik Santrali’ne alınmamasını eleştiren TGC Başkanı Turgay Olcayto bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Türkiye günlerdir doğasını, yurttaşlarını, hayvanlarını, sağlığını, ekonomisini ve geleceğini tehdit eden yangın felaketiyle mücadele etmektedir.

Halk sağlığını olumsuz etkileyen bu sorunu haberleştirmek gazetecilerin en temel görevidir.

RTÜK’ün TV yöneticilerine gönderdiği mesajlarla orman yangınları görüntülerinin halka ulaşmasını engellemek istemesinin ardından, bir de akreditasyon uygulaması gündeme gelmiştir.

FOX TV, Halk TV ve Reuters haber ekipleri 5 Ağustos 2021 Perşembe günü bakanların yangınla ilgili açıklama yapacağı Muğla Milas’daki Kemerköy Termik Santrali’ne alınmamıştır. Akreditasyon uygulaması yapılmıştır.

İktidar yine gazeteciliğe doğrudan müdahale etmiş, eleştirel yayın yapan kuruluşların habere ulaşmasını ve halkın haber alma hakkını engellemiştir.

Türkiye’nin içinden geçtiği zor günlerde iktidarı Anayasayla güvence altına alınan basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünü engellemekten ve gazetecilere akreditasyon uygulamaktan vazgeçmeye çağırıyoruz."

Etiketler
FOX TV Muğla Halk TV Reuters