Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi.

Gazeteciler akşam saatlerinde cezaevinden tahliye oldu. Gazetecilerin tahliye sevinci kameralara yansıdı.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Cumhuriyet davasının temyiz incelemesini bugün yaptı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın tebliğnamesine uyan Daire, terör örgütüne yardım suçundan verilen mahkumiyet kararının bozulmasına karar verdi.

Sadece Ahmet Şık’ın örgüte yardımdan değil, propaganda suçundan cezalandırılması istendi.

5 yılın altında ceza alan ve temyiz yolu kapalı olan Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik, halen cezaevindeydi. Yargıtay, bozma kararının CMK uyarınca cezası istinafta kesinleşenlere de sirayet ettirilmesine hükmetti. Kararda, içerdekilerin cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verildi.

Karar sonrası dosya yeninden İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gidecek.

Öte yandan dava kapsamında tutuklu bulunan Emre İper’in cezasının da onandığı belirtildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 7 eski Cumhuriyet gazetesi yazarının cezalarının infazının durdurulmasına ve salıverilmelerinin istenmesine karar verdi. Musa Kart, Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara ve Önder Çelik'in cezaevinden çıktığı ve avukatların görüntüye aldığı anları Gazeteci Canan Coşkun sosyal medya hesabından paylaştı:

Tahliye olan Karikatürist Musa Kart cezaevinden çıkmasının ardından açıklama yaptı. Gazeteci Alican Uludağ'ın paylaştığı açıklama şöyle oldu:

TAHLiYE OLDUKTAN SONRAKİ İLK AÇIKLAMALAR

Önder Çelik: Ne yazık ki 4.5 ay süreyle Kandıra Cezaevi'nde yatmak zorunda kaldık. Şu anda bizler üzerinden yapılan bu hukuksuzluklardan bütün gazetecilerin kurulmasını temenni ediyorum.

Musa Kart: Bir hukuki garabet yaşandı. Aynı dosyada 5 yıldan fazla ceza alanlar Yargıtay'a gidebiliyorken, 5 yıldan az ceza alanlar gidemedi. 4.5 ay cezaevinde kaldık. Bu tabi ki kabul edilebilir bir şey değildi. Nitekim yüksek mahkeme başkanları burada yaşanan hukuksuzluğa ve hak kaybına işaret ettiler.

Türkiye tarihinde ilk defa 74 Baro ortak bir bildiri imzalayarak yaşanan hukuksuzluğa itiraz etti. Diliyorum ki Türkiye bu hukuksuzlukları geride bıraksın. Şimdi bizim yaşadıklarımızın benzerleri Sözcü davasında yaşanıyor. Yazarların büyük bir bölümüyle ben geçmişte aynı gazetelerde bulundum, çalıştım. Gazeteciliğe nasıl bağlı olduklarının, nasıl sadece gazetecilik yaptıklarının en büyük tanıklarından biriyim. Dilerim Türkiye bu hukuksuzlukları geride bıraksın.

 Mustafa Kemal Güngör: Biz tamamen yanlış bir yasadan kaynaklı olarak 4.5 aydır içerideyiz. Bunu biz istinaf mahkemesine verdiğimiz itiraz dilekçesinde de belirtmiştik. Söz konusu ceza mahkemesi kanunun ilgili maddesi Anayasa'ya aykırı, eşitliğe aykırı diye anlatmıştık. İstinaf mahkemesi bir tek kelimeyle bile bunu yanıtlamadı ve cezamızı onadı. Aynı dosyada 5 yıldan fazla ceza alanlar Yargıtay'a başvurabildi. Biz, 5 yıldan az ceza alanlar için bu durum geçerli olmadı. 4.5 ay tutuklu kaldık. Meclis tatile girdi, Yargıtay tebliğnamesi geldi. Sonra Yargıtay daireleri karar vermediler, araya adli tatil girdi ve süreç uzadı. Aslında baştan itibaren hakkımızda verilen bu kararın hukuka aykırı olduğunu biliyorduk. Sözcü Gazetesi de bizimle çok benzer bir süreç yaşıyor. Çok benzer bir dava onların da başında var. FETÖ ile alakası olmayacak gazeteciler bizim gibi yargılanıyorlar. Böylesi yargılamalar, davalar insanlarda adalete olan saygıyı ve yargıya olan güveni ortadan kaldırmaktadır.

Hakan Kara: Artık bizim davamız sonuçlandı ama Türkiye'de 100'ün üzerinde gazeteci hapiste. Umuyoruz ki bu davadan sonra cezaevlerindeki gazeteciler de çıkarlar ve Sözcü davası da hiçbir dayanağı olmadığı için düşer. Sözcü Gazetesi'ndeki bütün arkadaşlarımıza verdikleri destek için çok teşekkür ediyorum.

Güray Öz: 4.5 aydır tutukluyduk. Boşu boşuna tutukluyduk. Türkiye'de insanlar boşu boşuna tutuklu oluyorlar zaten. Biz de öyleydik. Başkalarından fazlaca bir farkımız yoktur. Biz şimdi dışarı çıktık ancak çok da mutlu olduğumuzu söyleyemem. Tutuklu olan onlarca gazeteci var. Tutuklanmak üzere olanlar var. Böyle bir ülkedeyiz. Dilerim bu durum artık son bulur. Sözcü yazarları da eminim beraat edecekler. Davalarının hiçbir dayanağı yok. İyi olacak diye düşünüyorum. Türkiye iyi olacak diye düşünüyorum.