50.'si düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali'nin programı açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın ilk festivali olan İstanbul Müzik Festivali, 2022’de 50. yaşını kutluyor. 6-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin bu yılki teması 'İstanbul'.

50.'si düzenlenecek İstanbul Müzik Festivali'nin programı açıklandı

50. İstanbul Müzik Festivali’nin programı, 1 Mart Salı günü düzenlenen çevrimiçi basın toplantısı ile tanıtıldı. 6-24 Haziran tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak olan festival, 'İstanbul' temasıyla 12 farklı mekânda Türkiye ve yurtdışından 65’in üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

Bugüne dek dünyanın her yerinden 45 bine yakın sanatçıyı İstanbullu müzikseverlerle buluşturan festivalin bu yılki programında Deutches Symphonie Orchester Berlin, Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası gibi önemli topluluklar ve Anna Prohaska, Gautier Capuçon, Alice Sara Ott gibi yıldız solistler de yer alacak. Festival ayrıca, Festival Komitesi tarafından şef ve besteci Tan Dun ile şef ve piyanist Thomas Adès’e verdiği eser siparişlerinin Türkiye prömiyerlerine ev sahipliği yapacak.

FESTİVAL YILLAR SONRA YENİDEN AKM'DE

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) uzun yıllar sonra ilk defa 50. yılında yeniden festival mekânları arasında yer alacak. İstanbul Müzik Festivali kapsamında hafta sonları İstanbul’un farklı park ve mekânlarında ücretsiz hafta sonu konserlerinin yanı sıra İKSV Alt Kat işbirliğiyle gerçekleştirilen Müzikli Bir Hafta Sonu etkinlikleri ile çocuklara ve gençlere yönelik atölyeler de düzenlenecek. Farklı disiplinlerden isimlerin katıldığı, festivalin klasikleşen Konsere Doğru Konuşmaları bu yıl da devam edecek.

İstanbul Müzik Festivali'nin programının tanıtıldığı basın toplantısında İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Hamedi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Borusan Holding Grup CEO’su Erkan Kafadar, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya söz aldı. Bülent Eczacıbaşı, “İlk İstanbul Festivali’nden bu yana hem bizlerin hem izleyicilerimizin hem de sanatçıların festivalle ilgili heyecanlarının artarak devam ettiğini görmek bizi mutlu ediyor. İKSV, elli yıldır değerli dostlarının, kültür-sanata destek vermeyi öncelikleri arasına koyan kurum ve kuruluşların, Lale Kart üyelerinin, izleyicilerinin, sanatçıların sayesinde burada" diye konuştu.

Festivalin ana destekçisi Borusan Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Hamedi ise şirket olarak sanatın en büyük birleştirici güç olduğuna inandıklarını, İstanbul Müzik Festivali'nin desteklemenin gurur duyduklarını ifade etti.

Festivalin diğer bir destekçisi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı da toplantıda Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz tarafından temsil edildi. Yavuz, "İKSV’nin önümüzdeki yıllarda da kültür üretimine destek olmaya, kültür-sanat vasıtasıyla ülkemizi uluslararası alanda tanıtmaya ve kültür-sanat endüstrisinin gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulunmaya devam etmesini diliyorum" dedi.

İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ise şunları söyledi: “Geçtiğimiz 50 yıl süresince şehrin kültürel hafızasında büyük yer edinen İstanbul Müzik Festivali, bu önemli kutlama yılında temasını İstanbul’a, zengin tarihi boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmış ve nice sanatçıya ilham vermiş bu güzel ve özel şehre adıyor. İsmini, enerjisini ve esinini dünyanın bu en büyülü şehrinden alan festival, 50. programında, İstanbul’un çoksesli, çokdilli, çokkültürlü yapısına adanan, zaman zaman geçmiş festivalleri de anımsatan özel projelere ve repertuvarlara yer verecek."

ÖZKAN MANAV VE TAN DUN’A ONUR ÖDÜLÜ

50. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki Onur Ödülü, besteci ve eğitimci Prof. Özkan Manav’a; Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise dünyaca ünlü şef ve besteci Tan Dun’a sunulacak. Çağdaş klasik müziğin önde gelen isimlerinden, aralarında Grammy ve Oscar’ın (Kaplan ve Ejderha-Crouching Tiger Hidden Dragon) da bulunduğu pek çok prestijli ödülün sahibi olan Tan Dun ayrıca bir Türkiye prömiyeriyle festivale konuk olacak. Bestecinin Mayıs 2021’de kemancı Daniel Hope, piyanist Alexey Botvinov ve New Century Oda Orkestrası’nın dünya prömiyerini gerçekleştirdiği, İstanbul Müzik Festivali ile Borusan Sanat’ın ortak siparişçileri arasında olduğu eseri 'İkili Konçerto', Türkiye’de ilk kez seslendirilecek.

SINIRLI SAYIDA ÖĞRENCİ BİLETİ 10 TL

50. İstanbul Müzik Festivali biletleri, Lale Kart üyeleri için 4 Mart’ta başlayacak indirimli ön satış döneminin ardından, 11 Mart Cuma günü 10.30’dan itibaren, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak. Eczacıbaşı Genç Bilet projesi kapsamında, her konser için belirli sayıda öğrenci bileti ise 10 TL’den satışa çıkacak. Konservatuvarların müzik ve şan bölümü öğrencileri her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerini ücretsiz olarak izleyebilecek.

İstanbul Müzik Festivali'nin ayrıntılı programına muzik.iksv.org adresinden erişilebilir

Etiketler
İstanbul 24 Haziran