Orhan Pamuk: Sedat Peker’in dile getirdiği rezaletleri bir ailenin içine koyarsam bir roman çıkabilir

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yaptığı paylaşımlara ilişkin konuştu.

Orhan Pamuk: Sedat Peker’in dile getirdiği rezaletleri bir ailenin içine koyarsam bir roman çıkabilir

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yaptığı paylaşımların yazarı kışkırttığını belirterek "Herkes gibi ben de Sedat Peker videolarını, tweet’lerini takip ettim ve bu tweetlerin, videoların yaşadığı dünyayı hayal ettim. Sedat Peker’in dile getirdiği rezaletleri bir ailenin içine koyarsam işte buradan bir roman çıkabilir" dedi.

Bianet'ten Nadire Mater'e konuşan Orhan Pamuk'un söyleşisinden bir bölüm şöyle:

''Her şey yazarı kışkırtır. Ben kışkırtma yerine ilham derdim. Kışkırtma deyince hemen siyasi bir şey anlaşılıyor, şart değil tabii. Tabii ki siyasal şeylere de yetişmek isterim. Ya da mesela bir yerde yangın haberi okurum, eski Osmanlı döneminde yangında geçmiş bir roman düşünmeye başlarım ya da geçenlerde herkes gibi ben de Sedat Peker videolarını, tweet’lerini takip ettim ve bu tweetlerin, videoların yaşadığı dünyayı hayal ettim.

Bu korkunç olayları olağan kabul eden aileleri, insanları ya da sabah kalkıp bütün aile bunu izleyen insanları... Kötü insanlar değil, sizin bizim gibi normal insanlar hayal ettim. İşte bir roman düşünmeye başlıyoruz. Bütün aile bir sabah kalkıp video izleyecek. Böyle şeyler kışkırtır insanı ama sonra biraz düşünürseniz, yok bunlarla ilgili hemen bir roman yazmak istemem, çünkü güncel olur, o güncellikte geçip gider üç gün sonra, bu sefer sizin romanınız havada kalır. Güncel şeyi fazla kovalamam. Her şey kışkırtır beni.''

Etiketler
Nobel Sedat Peker Suç örgütü Roma