İzmir'de Leonardo Da Vinci'ye Saygı sergisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Leonardo da Vinci’nin ölüm yıldönümünde anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

İzmir'de Leonardo Da Vinci'ye Saygı sergisi

Leonardo da Vinci ölümünün 500. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen “Leonardo da Vinci'ye Saygı” sergisi yarın açılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'ndeki (AASSM) serginin projesini ressam Onay Akbaş geliştirdi, küratörlüğünü ise İbrahim Karaoğlu yaptı.

Rönesans döneminin dâhisi olarak anılan ressam, mucit ve bilge “Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisi’nde” heykeller, yağlı boya eserler yer alacak ve video gösterileri yapılacak. Sergi, 7 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de ziyaretçilere kapılarını açacak.

Projenin ortaya çıkışı

Paris’te yaşayan ressam Onay Akbaş’ın düşlediği “Leonardo da Vinci’ye Saygı” projesini hayata geçirmek üzere bir grup sanatçı bir araya geldi. Leonardo Da Vinci’nin son üç yılını geçirdiği Amboise kentine giden sanatçılar, Da Vinci’nin yaşadığı evde, bahçesinde, atölyesinde, anısına yapılan müzede onun izlerini sürdü. Seyahat sonrası ise bu özel mekanlarda hissettiklerini kendi alanlarında yorumlayarak Leonardo Da Vinci’yi vurgulayan eserler ortaya çıkardılar.

Leonardo da Vinci kimdir?

Leonardo di ser Piero da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, yazarı ve ressamı.

En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği (1495-1497) yer alıyor. Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir.

Destek veren sanatçılar

Leonardo da Vinci’ye Saygı Sergisine; Tülin Onat, Bedri Baykam, Devrim Erbil, Ergin İnan, Yalçın Gökçebağ, Fevzi Karakoç, Onay Akbaş, Cem Sağbil, Mercan Dede (Arkın Ilıcalı), Barış Sarıbaş, Bahar Oganer, Burçin Erdi’nin yanı sıra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Şair Ahmet Telli, Tiyatrocu Mehmet Erbil ve yazarlar Nedim Gürsel, Sunay Akın, İbrahim Karaoğlu, Metin Celal, Dr. Mustafa Tolay, Durmuş Akbulut ve Yalın Alpay gibi isimler destek verdi.

Sergi ziyaret saatleri

Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi günleri 09.00-18.00 Pazar günü ise 12:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. Sergi, 6 Nisan Pazartesi gününe kadar AASSM’de ziyarete açık olacak.

Etiketler
İzmir İzmir Büyükşehir Belediyesi sergi