Harry Potter kitaplarının ilk kopyalarının yüksek meblağlardan alıcı bulması artık sıradan bir olay haline geldi. Şimdiyse ortada yeni bir rekora bahis olabilecek bir açık artırma söz konusu. Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın ilk baskısının özel bir kopyası, önümüzdeki günlerde satışa sunulacak.

Son aylarda, Harry Potter kitaplarının ilk versiyonlarının açık artırma ile kayda değer miktarda para harcamaya gönüllü insanlara satıldığını görüyoruz. Sıradaki açık artırma Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Daha önce satışa çıkan ilk baskılar arasında da iyi durumda olan, yazarın imzasını taşıyan kopyalar vardı. Ancak bu seferki kitapta J.K. Rowling’in kaleminden biraz daha özel bir not da bulunuyor.

Yazar henüz kitabı basılmamış ve Harry Potter fikrini dünyaya satmaya çalışıyor olduğu dönemdeyken, Bryony Evans adlı bir ofis müdürü Rowling’i dünyaya duyurdu.

Evens, Christopher Little tarafından yönetilen bir yayınevinde çalışıyordu. O zamanlar, Rowling ise Harry Potter’ı dünyaya tanıtmakla meşguldü. İlgili firma çocuk kitapları basmıyor olmasına rağmen, Rowling kitabın ilk üç bölümünü Little’a gönderdi. Ne yazık ki, taslak “kar vadetmeyen ret edilmiş” sınıfına atılmışken Evens, Harry Potter’ın bir şans verilmesini hak ettiğini söyledi ve gerisi tarihe yazıldı. Rowling sonradan Evens’a ithafen atıf sayfasına bir not yazdı:

“Bryony’e-bir imza kuyruğunda rastladığım en önemli insan ve Harry Potter’ın faziletini görebilen ilk kişi. KOCAMAN [altı dört kez çizilmiş olarak] teşekkürlerimle. – J.K. Rowling”

Harry Potter ve Felsefe Taşı Kitabının Bu Özel Kopyası 100 Bin Dolardan Alıcı Bulabilir

Harry Potter ve Felsefe Taşı 12 yayımcı tarafından reddedildikten sonra Rowling, Little’ın firmasına gitmişti. En sonunda, 1996 yılında, kitap  2.500 Avro karşılığında Bloomsbury’ye satıldı. Yapılan ilk baskı yalnızca 500 adetten oluşuyordu ve kalın kapaklı bir versiyondu.