İstanbul'un akciğerleri maden talanına kurban edildi

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesi Mimar Sinan Mahallesi sınırları içinde kalan ormanlık alanda işletilen maden ocağı nedeniyle bölge çöle döndü.

İstanbul'un akciğerleri maden talanına kurban edildi

İstanbul'un Eyüpsultan ilçesi Mimar Sinan Mahallesi sınırları içinde kalan ormanlık alan maden şirketlerinin hedefi oldu.

Büyük bölümü yapılaşmaya yok edilen alanda faaliyet gösteren silttaşı ocağı bölgeyi çöl görünümüne çevirdi.

Birgün'den Gökay Başcan'ın haberine göre; Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından işletilen ocak için 5 kat kapasite artırımı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Madencilik faaliyetinin yürütüldüğü bölgede orman, mesire alanı ve tabiat parkı da yer alıyor.

Kapasite artırım projesine göre ocak alanı Aziz Paşa mesire alanına sadece 700 metre uzaklıkta olacak. En yakın korunan alan ise bin 600 metre kuzeydeki Fatih Çeşmesi Tabiat Parkı. Mimar Sinan Mahallesi’ndeki konutlar da 700 metre mesafede.

Başvuru dosyasına göre projenin kapasite artırım bedeli, 8 milyon 412 bin TL. Kapasite artırımıyla birlikte silttaşı üretimi yılda 836 bin 552 tondan 4 milyon 320 bin tona çıkartılacak. Kırma eleme tesisinin üretim kapasitesi ise saatte 250 tondan 500 tona çıkartılacak.

Etiketler
Eyüpsultan Eyüp Maden