Seçil Erzan, fonu ilk kime söylediğini açıkladı: "Bu paraları banka müdürü olarak aldım"

Denizbank'ın eski müdürü Seçil Erzan ve 7 sanık "nitelikli dolandırıcılık" ve "özel belgede sahtecilik" suçlarından yargılandığı dava görülüyor. Duruşma 11.30 sularında başladı.

Seçil Erzan, fonu ilk kime söylediğini açıkladı: "Bu paraları banka müdürü olarak aldım"

Ünlü futbolcular Arda Turan, Emre Belözoğlu, Fernando Muslera ve Selçuk İnan’ın da bulunduğu 21 kişiyi "yüksek kârlı gizli fon" vadiyle dolandırdığı gerekçesiyle özel bir bankanın Levent Büyükdere Caddesi Şubesi Müdürü Seçil Erzan'ın da aralarında bulunduğu 2'si tutuklu 7 şüphelinin yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Seçil Erzan, Ali Yörük bağlı bulundukları cezaevinden getirildi. Tutuksuz sanıklar Asiye Öztürk ve Nazlı Can ise duruşma salonunda hazır bulundu. Tanıklar Semih Kaya, Merve Yılmaz, Tanın Yılmaz duruşmaya katıldı.

Duruşmada Seçil Erzan ve sanıkların eklenen iddianameler nedeniyle yeniden savunmaları alındı.

Yeniçağ'dan Tolga Şahin'in haberine göre, Seçil Erzan'ın ifadesi şöyle oldu:

"Canımın hiç bir kıymeti yok. Annemi bıraktım geldim. Kim ne aldığını söylesin her şey ortaya çıksın. Şubede çok işlem oluyordu. Gerçeğin ortaya çıkabilmesi için fazla para alanların HTS kayıtları, hesap hareketleri ortaya çıkarılmalıdır. Kimler ne kadar fazla aldı fark edilebilir. Bunları devlet bulmalı, bulunabilir. Ben banka müdürü Seçil Erzan olarak aldım bu paraları. Bu çok net. Aksini söylemedim. Kartvizitimde Denizbank Şube Müdürü yazmasaydı para vermezlerdi.

Savcı bey sordu bir kaydını tutmadın mı diye, ajandalarımı banka aldı benden. Bankanın bunu fark etme ihtimali vardı. İlk fonu ben Semih Kaya’ya söyledim. “Fon var çok fazla para çekme, bekle biraz. senin adına yaparız" dedim. Bu fon ondan sonra türedi.

Mağduriyetin sebebi benim evet ama bu para bende değil. 7 Nisan akşamı ben darp edildim. 40-60 milyon dolar gerçeği yok. Gerçek mağdurlar var evet. Emre Belözoğlu’nun parası alındı ve 10 kişiye dağıtıldı. Dediklerim ortaya çıkacak zaten. Kârını alanlar da oldu içlerinde.

Fazla alan herkesi tek tek söylemek zorundayım ki gerçek ortaya çıksın. Eksik söylediğim bir isim yok.

Ben Trabzonlu olsaydım bunları yaşamazdım. Arkamda korumalarla gezerdim."

Tanık Nuray Şengüler ise şunları söyledi:

"Florya şubesi açıldığından beri müşterisiydim. Son 6 7 senedir daha samimiydik. Onun annesi, benim kocam hasta. Böyle yakınlaştık.

Eşimin özel hastane masrafları için para çok gidiyordu. Seçil bana gelip genel müdürlükle konuşup benim de o fona katılmamı sağlayacağını söyledi. Bankaya parayı getirdik. Bankadaki odada para sayıldı. Paralar sayıldıktan sonra 5 milyon TL'yi teslim ettim. 56 bin dolar daha verdim. Gizli fondan bahsedildi. 312 bin TL geri aldım bu paradan ama onu aynen geri aldı.

Tutuklanmadan 2 gün önce beni aradı. "Genel Müdürlükte toplantı var ben seni arayacağım" dedi, aramadı. Akşam Florya şubesinden bir bayan aradı. Ben de "Beklediğim parayı Seçil'e mi verdiniz" dedi, şubeye gittim. Şubede olayı anlattılar. Neler olduğunu bana anlattılar. Orada öğrendim. Genel Müdürlük'ten Seçil'i bekliyorlar. Seçil'i orada sorguluyorlar. "Anlattıklarınız Seçil'in anlattıklarıyla uyumazsa beş kuruş alamazsınız" dediler. Ben sonra eve geldim. Seçil aradı ve "Her şeyi araştırıyorlar" dedi. "Parayı dışarıda verdim" dedi. Sonrasında görüşmedim Seçil'le..."

Duruşmada konuşan Semih Kaya, şunları kaydetti:

Sayın başkan, 2011'de Galatasaray'da oynamaya başladığımda Florya şubesinden hesap açıldı bana. O günden bugüne 2023 Nisan ayına kadar devam etti. Sonra hesabımı taşıdım. Denizbank başka şubesine taşıdım. "Saklamalı fon" adı altında bir fon olduğunu söyledi Seçil bana, "yatırım fonu" dedi. 300 bin dolar para verdim. Nisan 2022'de resmi belge sundu bana Denizbank kaşeli. Ben de parayı Florya şubesine teslim ettim kendisine. Daha sonra Mayıs ayında KKM hesabı açtım. O parayı görünce "fona aktaralım" dedi. Ben KKM'nin bitimine 60 gün kala bozdum. Ali Yörük ve Seçil Erzan'a teslim ettim. Mayıs ayında 1.2 milyon Euro'yu dolara çevirip kendisine teslim ettim. Bütün belgeler elimde mevcut. Bana belge verdi.

Tam hatırlamıyorum ancak 2.2 milyon Euro gibi bir para transfer ettim Levent şubesine. Çek Cumhuriyeti'nden parayı getirip Levent şubesine atmıştı Seçil. Aldığım paralar da oldu arada. Şu ana kadar 3.5 milyon dolara yakın bir para aldım, parça parça aldığım paraların hepsini banka hesabına yatırdım.

Bodrum'daki ev için sadece 100 bin dolar verdim. Para ödemedim kamera kayıtları incelenebilir bu noktada. Ev için ödediğim para sadece 100 bin dolar komisyon parası...

Seçil'den boş çanta aldım araçtaki olay budur. O çantadaki parayı bankaya yatırmıştım.

Seçil'i aradım "GPS cihazı var" dedim. Atilla Baltaş'ın olduğunu öğrendim çantanın. Atilla Baltaş'ı aradım. "Benim çantam" dedi. "Benim param sende ne arıyor" dedi Atilla. Ben de "bilmiyorum" dedim neden bende...

Bodrum'a gittim evime baktım, gözlemledim. Aynı gün İstanbul'a döndüm. GPS olayını o akşam fark ettim. Hiç tanımadığım bir adam beni aradı "param sende" dedi. Bu durumda hiçbir şeyden şüphelenmedim. Sonra Atilla Baltaş'la seçilin ofisinde görüşme yaptık. Daha önce çantası çalındığı için çantasına GPS taktırdığını söyledi Atilla Baltaş. Selçuk Abi bir kez beni aradı. Seçil'e para verdiğini bir fondan bahsettiğini söyledi. Ben de para yatırdığımı elimde belge olduğunu ve para yatırdığımı söyledim.

İlk başlarda kimsenin fonu diye bahsetmedi ne biri, ne banka. Daha sonrasında kâr olan bazı dosyalar gönderdi bana. Sadece benim adıma açılan bir fon olduğunu söyledi. Hakan Ateş ya da Fatih Terim fonu demedi.

Denizbank kaşeli Seçil Erzan imzalı belgeler verdi bana. Sözleşmelerde Denizbank QR kodu da var.

Selçuk İnan'ı fona ben sokmadım. Basında böyle haberler çıktı ama böyle bir şey yok.

Seçil bana Mehmet Aydoğdu ile mesajlaşmalarını sundu, ben de buna inandım. Mesajlarda "ay sonuna kadar ödemeleri yapın" açık uçlu fondan yazıyordu. Ben de buna inandım.

Seçil'in evine bir kere gittim. Ödeme "Mart'ta gelecek" dedi, gelmedi. Milli takımda anterenörlük kampındaydım. Çıkamayacağımı düşündü herhalde, evine gittim. Kapısının önünde 15 dk konuştuk. Her şeyin yoluna gireceğini söyledi sonra ben de gittim.

Bana 10 milyon dolar alacağımı söyledi. Ben toplamda 4.1 milyon dolar vermiştim. 3.5 milyonunu geri alabildim sadece.

Seçil Erzan banka müdürü olduğu için ben de hesaplarımı kontrol etmedim, 2.2 milyon dolar verdim demedim. Parça parça verdim 450-600-350... 1.2 milyon dolar... 300 bin dolar kısmını teslim ettim diye hatırlamıyorum, net rakam kağıtlarda mevcut.

İlk verdiği 300 bin dolar sonrası bana para vermedi. Bilmiyorum şu an kağıtlarda belgelerde var.

1 milyon 375 bin dolar almadım Seçil'den geriye... Benim onu tehdit ettiğim falan olmadı, aramızda husumet yoktu. Banka çalışanı banka müdürü olarak ilişkimiz vardı özel bir ilişki yoktu.

Mart 2023'te anladım bu işte bir anormallik olduğunu. 2022 Nisan'dan bu tarihe kadar şüphelenmedim çünkü elimde belge vardı.

Seçil Erzan'ın avukatı: Biz sayın mahkemeye semih kayanın 1 milyon 375 bin dolar aldığına ait ıslak imzalı belgeyi sunacağız...

Seçil 3 kez geldi. Görüştük, kısa süreli konuşmalardı bu. Müşteki olarak katıldığımda bunları açıklayacağım.Seçil Erzan’dan bu zamana kadar elden para almadım. Tanık olarak buradayım. Müşteki olduğumda açıklarım detaylı olarak her şeyi. 20 milyonu almak için seçile herhangi bir baskı falan yapmadım. İlk duruşmada şiddet uyguladığım tehdit ettiğim ifade edildi. Cuma günü şiddet uygulamadığımı Seçil de onayladı. Ben 14 sene üst düzey futbol oynadım ülkenin en iyi kulüplerinden birinde benim aldığım maaşlar hesaplar incelendiğinde görülecektir ki benim seçilin bana ev almasına ihtiyacım yok. Seçil Erzan kim ki bana ev alsın.

Fatih Terim'in avukatı Candaş Gürol'un avukatı ifade veriyor:

Seçil Erzan ile duygusal ilişkimiz temmuzda tanışma sonrası başladı. Etrafında sevilen bir kadındı başarılı biri olarak Denizbank'ta çalışıyordu.

Seçil'in hiç bir yanlışını görmedim. Mutluydum, arkadaşlarımızla görüşüyorduk. Her erkek kız ilişkisi nasılsa onu yaşıyorduk.

Aralık ayı gibi Seçil'in gizli telefonları başladı yanımda kimseyle konuşmamaya başladı. Sürekli 24 saat meşgul görüşemez olduk birkaç kez Candaş deyip telefonu kapattı. Beni aldatıyor mu diye düşündüm ama tutup da telefonuna bakmadım. Bir anda işlerin buraya gelmesine üzüldüm.

Benim müvekkilim bana para yatıracağını söyledi. Dedim ki 'Seçil'den ayrıldım ben', 'sorun değil' dedi. Parayı benim üstümden değil de senin üstünden getirirsek olur mu dedi 3 milyon dolar. Tercih etmem ama İbrahim abiyi kıramadım. Seçili aradım İbrahim abiye böyle bir fondan bahsettin mi dedim evet anlaştık İbrahim abiyle dedi fon anlaşması yaptık dedi sonra İbrahim bey parayı hesabıma yolladı. İbrahim abinin cenazesi vardı ben b. Çekmecede o Çatalca'da sen al benim ofisime bırak dedi Denizbank'ın yetkilileri alacak dedi İbrahim abinin İbrahim çağların ofisine gittik. Asistanı vardı parayı makam odasına bıraktım hayırlısı olsun dedim çıktım.

Vergi nasıl kesiliyor diye sordum Seçil'e 90 bin dolar para çekilmedi hesabımdan İbrahim beye bildirdim. Fazladan bir para var hesabımda dedim ne yapalım dedi ki şuan bunları düşünecek durumda değilim dedi ben de bir ay sonra aradım hatırlattım. Başka paraları da ben de duruyor İbrahim abinin.

Etiketler
Seçil Erzan Denizbank