MEB ile A101 arasında 'öğrenci' protokolü imzalandı: "Bakanlık çocuk işçiliği teşvik ediyor, A101 personellerinin maaş yükü devletin üzerine atılıyor"

MEB, A101 ile protokol imzaladı. Protokole göre öğrenciler haftanın dört günü çalışacak, bir gün okula gidecek. Çocuk işçiliğinin önünü açacağını söyleyen eğitim uzmanı Ali Taştan "A101 personellerinin maaş yükü devletin üzerine atılıyor" dedi.

MEB ile A101 arasında 'öğrenci' protokolü imzalandı: "Bakanlık çocuk işçiliği teşvik ediyor, A101 personellerinin maaş yükü devletin üzerine atılıyor"

MELİSA GÜLBAŞ - GERÇEK GÜNDEM

Milli Eğitim Bakanlığı ile market zinciri A101 arasında “Sektör çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri (MESEM) aracılığıyla eğitim öğretim sürecine dâhil olması ile mesleki eğitim ve istihdam süreçlerini yaşama geçirmek” amacıyla protokol imzalandı.

Protokole göre çocuklar dört gün markette çalışacak, bir gün ise okula gidecek. Çocuk işçiliğini teşvik ettiği gerekçesiyle eleştirilen protokole tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’dan da geldi. Milli Eğitim Bakanlığı ile zincir market A101 arasında imzalanan protokolü Meclis gündemine taşıyan Ağbaba, “Milli Eğitim Bakanlığı, üç harfli marketlerden A101 ile protokol imzalamış ve buna göre öğrenciler haftanın 4 günü A101'de çalışacakmış. Resmen çocuk işçiliği meşrulaştırıyorlar. A101 neye göre seçildi, ücretler niye işsizlik sigorta fonundan ödeniyor? Devlet eliyle çocuk işçiliği meşrulaştırıyorlar” ifadelerini kullandı.

“A101 PERSONELİNİN MAAŞ YÜKÜ DEVLETİN ÜZERİNE ATILIYOR”

Gerçek Gündem’e konuşan eğitim uzmanı Ali Taştan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın herhangi bir market zinciriyle böyle bir protokol yapmasının yanlış olduğunu ifade etti. Taştan, protokolün amacının A101’de çalışanları mesleki eğitim merkezlerine öğrenci olarak kaydetmek olduğunu belirterek imzalanan bu protokolle A101 personellerinin maaş yükünün devletin üzerine atıldığını söyledi:

“Kamuoyuna yansıdığından daha büyük bir garabet var aslında. A101 çalışanları mesleki eğitim merkezlerine kaydedilecek ve çırak kalfa olma durumlarına göre asgari ücretin belli oranında maaşları devlet tarafından ödenecek. Yani A101’de çalışan bir kişi asgari ücret alıyorsa bunun yüzde 20, 30 veya 50’si devlet tarafından ödenecek. Kalan kısmı da A101 tarafından ödenecek. A101 personelinin maaş yükünün bir kısmını devletin üzerine atılmış oluyor.”

“ÖĞRENCİNİN CEBİNDEN ALIP A101’E PARA AKTARMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın imzalanan bu protokolle kamunun kaynaklarını heba ettiğini söyleyen Taştan, “Bu protokolün amacı öğrencilerin cebinden alınıp A101’e para aktarılmasından başka bir şey değildir” dedi.

“Siz Milli Eğitim Bakanlığı olarak kendi öğrencilerinize yatırım yapmıyorsunuz, A101 çalışanlarını mesleki eğitim merkezlerine öğrenci olarak kaydediyorsunuz ve bunların ücretlerini ödüyorsunuz. Bu düpedüz kamunun kaynaklarını heba etmek, boşa harcamaktır. Öğrencilerin cebinden alıp A101’e para aktarmaktan başka bir şey değildir.”

“BAKANLIĞIN 975 BİN ÖĞRETMENİ VARKEN EĞİTİM HİZMETLERİ A101’E BIRAKILACAKSA BAKAN DERHAL İSTİFA ETMELİ”

Protokoldeki diğer bir konuya dikkat çeken Taştan, A101 çalışanlarının okuldaki eğitim hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için okul yöneticileriyle birlikte çalışmasının Milli Eğitim Bakanlığının tamamen yetersizliğini ortaya koyduğunu söyledi:

“Protokolde dikkat çeken bir diğer nokta ‘A 101 temsilcisi’ adında bir başlığın olması. Bu başlığa göre, A101 temsilcisi okuldaki eğitim öğretim hizmetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için okul yöneticileriyle iş birliği halinde çalışacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 975 bin öğretmeni var. Buradaki eğitim öğretim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi A101 çalışanına mı kaldı? Milli Eğitim Bakanlığı eğer eğitim öğretim hizmetlerini yönetemiyorsa zaten Milli Eğitim Bakanı derhal istifa etmeli, görevini bırakıp gitmeli. Bu kadar yetişmiş öğretmen ve uzman varken A101 çalışanlarını görevlendiriyorsanız zaten bu ciddi anlamda Milli Eğitim Bakanlığının yetersizliğini ortaya koyuyor. “

“TÜRKİYE GENELİNDE 521 BİN ÇOCUK İŞÇİ VAR”

Türkiye genelinde 521 bin çocuk işçi olduğunu belirten Eğitim Uzmanı Ali Taştan, ortaokul ve lise çağındaki çocukların çoğunun çalışmak zorunda bırakıldığını söyledi:

“Okuldan koparılan çocuklar çalışmak zorunda kalıyorlar. Çalışma hayatına girdiklerinde eğitim öğretim ortamından kopuyor. Mesleki eğitim merkezlerinde öğrenciler örgün eğitimden koparılıp yaygın eğitim kapsamına alıyor. Çocuklar okula gitmeden buralardan diploma alıyorlar. Çocukların okuldan bire bir ders alarak mezun olmaları engelleniyor. Sanayilerde, marketlerde çalıştırılan çocukların emekleri sömürülerek onlara diploma dayatılmış oluyor.”

“ÇOCUK İŞÇİLİĞİ TEŞVİK EDİLİYOR”

Protokolün çocuk işçiliğini teşvik ettiğini belirten Taştan, protokolün diğer bir can alıcı noktasının ise A101 çalışanlarının mesleki eğitim merkezlerine kaydedilip onlara öğrenci statüsü verilmesi ve maaşlarının bir kısmının devlet tarafından ödenmesi olduğunu ifade etti. “ Milli Eğitim Bakanlığı öğrencileri teşvik edip onlara yatırım yapması gerekirken A101’in maaş yükünü üzerine alıyor” diye konuşan Taştan, protokolün kamuoyuna yansıdığından çok daha ağır maddeler içerdiğini söyledi.

A101'DEN AÇIKLAMA

A101'den 'MEB ile protokol' hakkında yapılan açıklamanın tam metni şöyle oldu:

www.gercekgundem.com internet sitesinin 02.11.2022 tarihli görünümünde, https://www.gercekgundem.com/gundem/362824/meb-ile-a101-arasinda-ogrenci-protokolu-imzalandi-bakanlik-cocuk-isciligi-tesvik-ediyor-a101-personellerinin-maas-yuku-devletin-uzerine-atiliyor url adresli linkinde yer alan “MEB ile A101 arasında 'öğrenci' protokolü imzalandı: "Bakanlık çocuk işçiliği teşvik ediyor, A101 personellerinin maaş yükü devletin üzerine atılıyor"” başlıklı haberde; MEB’in, A101 ile protokol imzaladığı, protokole göre öğrencilerin haftanın dört günü çalışacağı, bir gün okula gideceğine ilişkin doğru olmayan ifadeler kullanılmıştır.

Oysa, 06.10.2022 tarihinde şirketimiz ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü(“MTEGM”) arasında imzalanan İş Birliği Protokolü’nün(“Protokol”) dayanağı 3308 sayılı Meslek Eğitim Kanunu ve ilgili mevzuatı olup Protokol’ün amacı; MTEGM ile Yeni Mağazacılık A.Ş.(“A101”) iş birliğinde A101 çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri aracılığıyla eğitim öğretim sürecine dahil olmalarını sağlayarak mesleki bir sertifikalandırma sağlamaktır. Nitekim, farklı sektörlerde sektörün önde gelen firmaları da çalışanlarının eğitimleri için benzer protokolleri imzalamış bulunmaktadır.

Protokol ile hedeflenen; öğrencilerin A101’de çalışması değil, A101 çalışanlarının mesleki eğitim merkezleri aracılığı ile eğitilmesi ve A101 çalışanlarının mesleki açıdan sertifikalandırılmasıdır. Bu kapsamda, A101, Protokol ile MTEGM’den öğrenci almayı değil; aksine, A101 çalışanlarını mesleki eğitim merkezlerine kaydettirerek eğitim almasını sağlamayı; buna mukabil olarak MTEGM’ye bağlı olarak mesleki eğitim merkezi programı uygulayan mesleki eğitim merkezleri de A101 çalışanlarının eğitilmesini ve sertifikalandırılmasını sağlamayı kabul etmiştir. Bunun yanı sıra Protokol ile, A101’in okul sınıf, atölye ve laboratuvarlarını imkanlar ölçüsünde yeni teknolojilere dayalı olarak donatılmasını/desteklemesini sağlama yükümlülüğü de bulunmaktadır.

Önemle belirtmek isteriz ki, A101 mağazalarında 18 yaş altında çalışan bulunmamakta olup Protokol kapsamında da 18 yaş altında kimse bulunmamaktadır. A101’in çalışanlarının eğitilmesi ve sertifikalandırılmasını desteklemek amacıyla imzalamış olduğu bu Protokol iptal de edilmemiş olup yürürlüğü devam etmektedir.

Dolayısıyla, haberde yer alan ifadeler tamamen gerçek dışı olup, söz konusu ifadeler şirketimizin kişilik haklarının ihlaline ve itibarının zedelenmesine yol açacak niteliktedir. Bu kapsamda, toplumda ve okurun aklında hiçbir soru işareti kalmaması ve doğru bilgi aktarımının sağlanabilmesi amacıyla Basın Kanunu’nun 14. maddesi uyarınca işbu açıklamayı yapma gereği hasıl olmuştur.

Yeni Mağazacılık A.Ş.”

Saygılarımızla

Etiketler
A101 MEB Bakanlık Öğrenci